keyboard_arrow_right
Auto moto
Auto moto

Vývoj elektromobility, ako (ne)poznáme

Elektrický prúd bol objavený v roku 1794 ako prvý použiteľný zdroj stáleho elektrického prúdu (Voltov článok). V prvej polovine 19. storočia preskúmali väčšinu elektrických vlastností látok za normálnych podmienok, definovali zákony využiteľné v elektrických obvodoch a objavená súvislosť elektriny s magnetizmom. Najvýznamnejšie mená: Alessandro Volta, André Marie Ampere, Georg Simon Ohm, Hans Christian Oersted, Michael Faraday.

porche
 
Prvý zdokumentovaný elektromobil pochádza z holandského Groningenu. Navrhol ho profesor Sibrandus Stratingh a v 1835 skonštruoval jeho asistent Christopher Becker.
 
Ďalšími priekopníkmi boli: Škót – Robert Anderson,  skonštruoval elektromobil v roku 1839, neskôr Sir David Salomon (1870). 1. prakticky použiteľný elektromobil postavil Thomas Parker, a to v roku 1884.
Podarilo sa zostrojiť aj českému inžinierovi Františkovi Křižíkovi (1885). Jeho jednosmerný elektromotor sa pohŕdal s výkonom 3,6 kW, batériu sa tvorilo 42 olovených článkov. O 3 roky neskôr skonštruoval Angličan Magnus Volk svoju 1. praktickú „trojkolku“ na elektrický pohon.

veterán
 
Ferdinand Porsche v 1898 zostrojil vôbec svoj prvý automobil. Jednalo sa o ELEKTROMOBIL s označením Porsche P1. Pohon vážil iba 130 kg s  výkonom 3 koní, pričom krátkodobo aj 5 koní. Dosiahol maximálnu rýchlosť 35 km/h s dojazdom 80 km.
 
Belgičan Camille Jenatzy poskladal auto v tvare „cigary“ s názvom La Jamais Contente (večne nespokojná), dosiahol v 1899 významný míľnik. Stal sa prvým automobilom s elektronickým pohonom, ktorý prekonal rýchlosť 100 km/h.
 
6 rokov na to Louis Kriéger uskutočnil na svojom aute prvú. Doposiaľ najdlhšiu trasu bez nabíjania, na trase Paríž – Trouville (cca 145 km).
 
Začiatkom 20. storočia brázdili ulice aj spaľovacie či parné vozidlá. Elektromobily však boli najpredávanejším typom vozidiel. Výrazný podiel tvoril spoločnosť Holtzer Cabot Electric. E – mobily tej doby mali množstvo výhod oproti konkurencii.
Netrpeli na:
 vibrácie, hlučnosť,
problémy s radením,
neštartovali sa s kľukou ako spaľovacie autá,
 dlhý nábeh (parné automobily v chladnom počasí až 45 minút pred jazdou).
 
Avšak ďalšie vylepšenie spaľovacích motorov (a mnohé iné udalosti, ktoré sú témou ďalších článok) zmazali autá z ciest s elektrickým pohonom. Teda až do 21. storočia.

Auto moto

Spoločnosť Chevrolet začala predávať Pickup Trucks v Číne

Spoločnosť Chevrolet začne predávať pickupy Colorado a Silverado v Číne v prvej polovici budúceho roka. Oznámené to bolo začiatkom tohto roka na autosalóne v Guangzhou v roku 2016 v južnej Číne. Ostatní výrobcovia, napríklad Ford, plánujú urobiť ten istý krok smerom k oficiálnemu predaju, aj keď sa až doteraz predaj uskutočňoval iba v šedej zóne.

auto

Preteky s časom už prebiehajú, pretože americkí výrobcovia musia vstúpiť na oficiálny trh pred zvoleným prezidentom urobiť akýkoľvek krok. Predaj v Číne bol skôr organizovaný. Automobilka odmietla predávať, bez ohľadu na to na požiadanie, z trhu v Číne. Kupujúci pristúpili priamo k obchodníkom v USA, ktorí prerušovali celú časť oficiálneho distribučného reťazca. Takto všetci účastníci zarobili veľa príjmov, takže GM a Ford nechceli prísť o veľké príjmy.

Je neskoro pre GM a Ford v Číne?
Situácia po voľbách v USA je stále nejasná, pretože zvolený prezident Donald Trump začal zmäkčovať svoj tón. Napriek tomu si nie je istý, čo sa stane s jeho sľubom počas predvolebnej kampane, že vyhlási Čínu za "manipulátora meny", čo následne znamená, že 45% dovozná sadzba pre čínske tovary bude zahrnutá do akcie.

V tomto momente sú oficiálne vyhlásenia oboch strán po prvej schôdzi primerané. Napriek tomu Čína bude nasledovať situáciu a zodpovedajúcim spôsobom reagovať. Globálnym časom sa blíži vláda, už o nej píše, v článku s názvom "Will Trump začne obchodnú vojnu proti Číne?". Nepripísaný autor napísal: "Ak Trump uloží čínsky dovoz 45-percentnú sadzbu, Čína-Spojené štáty americké. obchod bude paralyzovaný. Čína potom prijme prístup typu tit-for-tat. Dávka príkazov Boeingu bude nahradená spoločnosťou Airbus. USA predaj automobilov a iPhone v Číne utrpí neúspech a dovozy sójových bôbov a kukurice v USA sa zastavia. Čína môže tiež obmedziť počet čínskych študentov študovať v USA "

chevrolet

Silná akcia ovplyvní nový trh pickupov Veľa. V Číne existujú americké automobily vyrábané na mieste a tie dovážané zo Spojených štátov. Lokálne vyrábané autá vyrábané spoločnými podnikmi "Shanghai-GM" a "Changan-Ford", ktoré sú v čínskom vlastníctve 50%. Nie je pravdepodobné, že by ich vláda priamo zasiahla kvôli tisíckam čínskych pracovníkov priamo angažovaných a prostredníctvom dodávateľských a distribučných sietí.
Viac možným scenárom je, že cieľom bude import. Čína by mohla odvrátiť 45% sadzbu za automobily vyrobené v Amerike. To by Chevroletovi veľmi neublížilo. Len jeden z desiatich, ktoré predávajú, je import. Takisto by to zabíjalo akúkoľvek šancu na to, aby nové dodávkové vozíky boli úspešné; mali by byť príliš drahé.

Auto moto

Ekologické automobily

· Ľudia veľmi často kupujú auta na benzínové alebo dieselové palivo. No tieto paliva nie sú až tak veľmi ekologické voči nášho vzduchu. No ako doba pokročila, už môžeme šoférovať autáktoré sú na vodíkové, elektrike alebo hybridné. V dnešnom článku si porovnáme rozdiely medzi týmito palivami.
moderní bmw
o Vodíkové palivo
Vodíkové palivo by mala byť náhrada z benzín a diesel. Je ekologický čistejší ako tieto dve paliva a jeho výkon v motoroch je úspornejší. Avšak na toto palivo si myslím že si budeme musieť počkať. Na našej planéte sa vodík až tak nevyskytuje, a vyrábať samotný vodík je náročné. Pozor ale na to že vodík nie je palivo ale zloženie energie ktoré má poháňať autá.
o Elektrické autá
Takéto autá už na Slovensku ale aj iných krajinách máme. Sú úspornejšie a čistejšie ako autá ktoré jazdia na diesel. Prvé autá na elektrické palivo prišlo na náš trh ešte pred niekoľkými rokmi. Jednaným problémom je že ich budete musieť neustále nabíjať, no ešte väčším problém že elektrické nabíjačky sa nachádzajú zatiaľ len na niektorých benzínových pumpách. Ak teda budete chcieť ísť s eklektickým automobilom na dlhšiu cestu, budete musieť zvážiť či máte nabitú batériu na dojazd do cieľa. Takéto autá sú hlavne určené pre tých ktorý majú radi moderné technológiu, a sú nadšencami elektrických aut. Ak po prvý krát toto auto vyskúšate, už nebuďte chcieť iné.
dobíjení elektromobilu
o Hybridný automobil
V tomto prípade ide o kombináciu medzi elektrickým motorom a spaľovacím motorom. Ide teda o automobil ktorý využíva viac zdrojov energie. Najčastejšie sa využíva na jazdu na krátke vzdialenosti teda jazdu po meste, alebo na kratšie vzdialenosti do 50 kilometrov teda pri elektrikám motore, a pri spaľovacím motorom na jazdenie mimo mesta. Medzi hybridné palivové automobily určite môžeme zaradiť značku Toyota, ktorá predáva takéto motory vo veľkom. Táto značka má kombinovanú spotrebu na 100 km – 3,9 l. Elektro motor má výkon 60 kW a spaľovací motor 73 kW. Celkový výkon hybridného systému je 136 koní (100 kW]. Z nuly na sto sa dostane za 10,4 sekúnd.

Auto moto

Nehoda: čo robiť a ako sa správať

Takže, ak dôjde k incidentu. Bez ohľadu na to, kto je na vine, v prvom rade zavolajte zástupcov štátnej dopravnej polície. Počas čakania sa pokúste ukľudniť – musíte konať s chladnou hlavou.

nehoda
 
·         Vystúpte z auta a ocente škody, a to ako na vašej strane, tak aj naopak.
·         V prípade, že iniciátorom udalosti ste priiamo vy, majte na pamäti, že škoda vám bude musieť byť vyplatená, takže sa nemusíte správať agresívne voči poškodenej strane. V opačnom prípade riskujete príliš veľa za mravné škody. 

·         Počkajte na dopravnú políciu a postupujte podľa ich pokynov. Ak je škoda nevýznamná, môžete sa dohodnúť na platbe so zraneným vodičom na mieste. To výrazne zníži čas strávený spracovaním protokolu. V prípade, že auto opačnej strany je pomerne zdiskreditované, je lepšie riešiť tento problém po príchode dopravných policajtov. Ak však máte značnú sumu so sebou a tiež rozumiete cenám, môžete aj po registrácii protokolu ponúknuť vodičovi prejsť na najbližšiu čerpaciu stanicu a tam mu ponúknuť zaplatenie za  opravu škôd.

odtah

·         Takisto si všimnite stav páchateľa v kolízii. Ak je vodič v poriadku a máte relatívne drahý čas – požiadajte ho, aby zaplatil za nadchádzajúcu opravu v čerpacej stanici. Ak dôjde k problémovému správaniu, počkajte, kým dopravná polícia príde k  vášmu autu a za žiadných okolnost, nevyjednávajte s iniciátorom nehody. 
·         V prípade, že sa vinník pokúša uniknúť zo scény, skúste si spomenúť na jeho evidenčné číslo a potom nahláste údaje dopravnej polícii.

autonehoda
 
Doklady, ktoré musia policajti pripraviť na nehodu:
 
1)      schému miesta úrazu, ktorú podpísali účastníci cestnej nehody a policajt;
2)      vysvetlenia účastníkov incidentu a prípadných svedkov;
3)      údaje o technických zariadeniach (ak existujú);
4)      ďalšie materiály potrebné na rozhodnutie o prípade dopravnej nehody.
5)      Informácie o dopravnej nehode.

Auto moto

Nové auto , kúpa bez problémov

Vaše staré auto Vám doslúžilo  a chcete si kúpiť nové . No problém je , odkiaľ si ho zakúpiť aby Vás niekto neoklamal.

►Oficiálne predajne
U oficiálnych predajni sa môžete spoľahnúť na to že Vám predajú poriadne , nové auto. Málo kilometrov , nízka spotreba . a poriadna výbava je sen každého vodiča . No nie vždy si môžete dovoliť nové auto. Kúpa nového auta Vás môže stáť od desať do 50 tisíc eur , alebo s možnosťou splátok od 90 do 550 eur , no celková splátka záleží od celkovej ceny auta a samozrejme úrok od poskytovateľa. Medzi oficiálne predajne môžeme zaradiť napríklad Volkswagen  , Kia alebo Bmw alebo iné.

auto

► Autobazáre
Ak si chcete zakúpiť auto s bazárov , musíte byť opatrnejší. Predávajú tam auta ktoré nie sú v 100 percentom stave, , sú mierne alebo úplne poškodene alebo nefunkčne. Treba si dávať pozor aj na kilometre , pretože môžu byť stočené . a môžete mať s tým problémy. Treba si poriadne auto poobzerať do úplných detailov.

►Iný predajcovia
Al si chcete zakúpiť auto od súkromného predajcu  platí to iste ako pri autobazároch. Všetko detailne skontrolovať a poobzerať sa poriadne na celkový vzhľad auta , či sú tam není praskliny , hniloba alebo škrabance. Ak sa vyznáte autám skontrolujte si aj tav motora , a ši sú poriadku všetky hadičky a prívody a či ú doliate všetky kvapaliny do nádržok. Samozrejme že aj tu je potrebné skontrolovať stav kilometrov na tachometri , a všetky detaily ktoré potrebujete vedieť.

mercedes

►Automaklery
Ak si nerozumiete autám . môžete si zavolať na pomoc auto makléra , ktorý skontroluje všetko čo sa dá na aute skontrolovať. Poobzerá si všetky detaily , od strechy , až po podvozok a povie Vám kde je na aut chyba . Samozrejme že treba takého to makléra musíte zaplatiť , no ak chcete mať auto poriadku a bez ďalších investícii , nebojte sa priplatiť za ďalšie služby. 

Auto moto

Ochranná „svätožiara“ nad kokpitom

Bezpečnosť vo svete motošportu sa posledné roky neustále zvyšuje, čomu svedčia aj štatistiky v počte úmrtí jazdcov, ktorí idú na hrane svojich možností. F1 nie je výnimkou, aj keď v roku 2014 po nehode na japonskej trati Suzuke, došlo ku havárii a pilot Jules Bianchi ostal po nehode v kóme do 25. júla 2015 kedy svoj boj o život prehral. Bol tak prvým jazdcom F1, ktorý podľahol nehode od roku 1994, kedy zomrel známy a väčšinou všetkými považovaný za najlepšieho jazdca F1 v histórii, jazdec Ayrton Senna.

formule

Nehoda Ayrtona Sennu bola impulzom pre Medzinárodnú automobilovú federáciu FIA k zvýšeniu bezpečnosti v tom to motošporte a zabezpečiť tak, aby sa pokiaľ možno už smrteľné nehody nestali. Žiaľ motošport bude asi vždy nebezpečný nech bude vynaložené akékoľvek úsilie.

                Od roku 2018 preto Medzinárodná automobilová federácia FIA zavádza bezpečnostný prvok v podobe ochrany hlavy jazdca, ktorá dostala prezývku „svätožiara“. Táto ochrana poskytne jazdcovi ochranu pred uvoľnenými kolesami monopostov, ktoré sú často pri nehodách uvoľnené a leťia vysokou rýchlosťou.
Názory na túto ochranu sa líšia a poukazujú na to, že aj keď sa zavedie tento bezpečnostný prvok, tak ochrana hlavy jazdca nebude v úplnom bezpečí, keďže menšie úlomky letiace vzduchom túto ochranu hravo prekonajú.

dráha

A tak nastáva názor, že či je takáto ochrana vôbec potrebná? Mnoho ľudí ako sú fanúšikovia, ale aj samotní jazdci sú proti tejto ochrane. Samotní jazdci sa skôr prikláňajú k ochrane hlavy v podobe ochranného plexiskla, ktoré však nebolo schválené a nedostatočne otestované pre oficiálne nasadenie do pretekárskeho víkendu. Vyzerá neatraktívne a monopostu uberá na atraktivite, nehovoriac o tom, že v prípade požiaru by sa mohla by sa stať pascou.

Verdikt už padol a je teda neodvratné, že v budúcom roku uvidíme na monostoch F1 nepeknú ochrannú „svätožiaru“.

Auto moto

Funkčnosť bŕzd v zime

·         Mokrá cesta , sneh , ľad toto sú príčiny pri ktorých je dobré mať dobre a učiné  brzdy.
Je dobré ak si pred zimou necháte poriadne skontrolovať brzdy. Teda skontrolovať či Vám neuniká brzdová kvapalina , stav brzdových kotúčov a podobne.

automechanik
 
Najdôležitejšie je potrebné skontrolovať brzdové platničky. Zabezpečujú spomalenie či úplne zastavenie vozidla a práve preto si vyžadujú najväčšiu pozornosť. Mali by ste skontrolovať aj brzdový kvapalinu. Ak sa brzdová kvalitná dostane do bodu varu a budú sa tvoriť bubliny môžete ohroziť funkčnosť bŕzd. Ak by ste si chceli zmerať brzdový kvapalinu sami z môžete tak pomočovanie špeciálnych testeroch ktoré zakúpite na našom trhu.
 
·         Vnímajte aj zvuk brzdenia. Zvuk brzdenia môže spôsobiť znečistenie komponentov  ale väčším problém môže byť aj opotrebovanie. Prečistenie či výmenu súčiastky Vám opravia vyškolení  automechanik. Ak počujete pri brzdení veľmi prenikavé pískanie môže ísť o zodretie platničiek a brzdového remeňa a v Tom prípade je návšteva autoservisu nevyhnutná.
 
Nezabúdajte aj na kontrolu ručnej brzdy. Je potrebné skontrolovať lanká či premazanie ručnej brzdy či prípadne vyčistiť aby brzda nezamrzla. Ak Vám ručná brzda primrzla , musíte ju celú odmontovať a premazať napríklad vážim alebo iným prostriedkom ktorý Vám odporučí Vás automechanik .

nehoda
 
Katastrofické scenár či realita ?
 
Ak si neskontrolujete stav bŕzd na vašom aute a budete na ňom jazdiť po zasnežených či zľadovatených cestách môže sa dostať do šmyku a vraziť do proti idúceho vozidla či verejného osvetlenia , plotu , či stromu.  Nehoda bude uznaná Vám a budete musieť uhradiť škodu , alebo pri vážnejšej dopravnej nehode zdravotné liečenie. Nezabúdajte aj na pravidlo že opatrnosť je vždy na prvom mieste. Ak vidíte že je na ceste pokrývka snehu alebo ľadu z jazdíte pomalšie , a dodržujete nariadenia cestnej premávky. 

Auto moto

KIA Optima SportsWagon

 
Kia nenecháva nič na náhodu a na trh priniesla toľko očakávanú verziu kombi alebo ak chcete SportsWagon. Ten do veľkej konkurencie vstupuje so štyrmi základnými špecifikáciami, ako je Business Line, Exklusive, GT Line a GT. Okrem tohto modelu prichádza hneď v niekoľkých rôznych prevedeniach vedľa klasického sedanu napríklad aj ekologicky úspornú variantu plug-in hybrid. My sa ale tentoraz budeme venovať verzii kombi.
 Kia v terénu
Motorové vybavenie
 
Prvou ponukou je naftová jednotka 1,7 CRDi so 104 kW, ktorú možno kombinovať s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou alebo novým sedemstupňovým dvoj spojkovým automatom DCT.
Športová verzia GT ponúka benzínový turbo motor s priamym vstrekovaním 2.0 T-GDI s výkonom 180 kW teda 245 koňmi s krútiacim momentom 353 Nm a ten je prepojený s šesť stupňovým automatom.
 
Podvozok
 
Optima GT prerobila zmeny podvozku, ktorých cieľom bolo zlepšenie jazdných vlastností a presnejšia kontrola pohybov karosérie pri rýchlom prejazde zákrutami. Svetlá výška sa znížila o jeden centimeter, na 12,5 centimetrov.
detail světla auta
Jazdný komfort ďalej zlepšujú tuhšie skrutné tyče na prednej náprave a tuhšie puzdrá na zadnej náprave. Model GT ponúkne už v základnom balíčku systém elektronicky riadeného odpruženia ECS, ktorý umožňuje individuálne nastavenie tlmiace sily pre jednotlivé kolesá. Všetky verzie modelu ponúknu navyše viac prvkové zavesenie zadnej nápravy.
 
Interiér a výbava vozidla
 
Optima SportsWagon ponúkne za druhým radom sedadiel 552 litrov úložného priestoru. Vozidlo ponúka sklopné zadné sedadlá robená v pomere 40:20:40, ktoré umožňujú zasunúť do interiéru aj dlhšie športové vybavenie skrz predné sedadlo.
Nová Kia Optima SportsWagon s cenou začína na 23 000 Euro. V základnej výbave ponúkne okrem iného denné svietenie LED, duálnu elektronickú klimatizáciu, 7 palcovú GPS navigáciu, zadnú parkovaciu kameru, tempomat, oboch parkovacích asistentov alebo celkom sedem airbagov vrátane kolenného.

Auto moto

HONDA Civic Type-R

Toto auto nie je síce na trhu novinkou, ale medzi ostatnými klasickými hatchbacky, asi sotva nájdete niečo extravagantnejšie, čo upúta taký záujem okolia, ako toto vozidlo. Podľa skúseností odborníkov si na tento model Hondy musí človek zvyknúť, ale po pár najazdených kilometroch auto každého nadchne natoľko, že sa ho už nikdy nevzdá.
 
Vďaka veľmi jednoduchej náprave a pohone predných kolies Japonci vytvorili veľmi dobre zladený podvozok, na ktorý si vodič pár dní musí zvykať. Potom však každý nájde v tejto jednoduchosti tú nádheru a osobitosť.
 sportovní automobil ilustrace
Diferenciálu vozidla je použitý samosvorný, čo predpokladá menšiu rýchlosť do zákruty, ale pri výjazde už výborné zrýchlenie. Auto sa nenakláňa a drží na asfalte ako motokára. Najmä po stlačení voľby R je cítiť, ako by ste sedeli v pretekárskom aute stvorenom pre zákruty.
 
Civic Type-R má vylepšenú aerodynamiku, jeho zadné krídlo sa postará o lepší prítlak k vozovke. Tento zadný spojler navyše pôsobí veľmi esteticky a dáva vozidlu originálny vzhľad.
 
Pri jazde do zákrut pomáha chytrá elektronika pribrzďovať vnútorné predné koleso, takže auto drží ako prilepené.
 
Aj napriek tomu, že väčšie a robustnejšie postavy majú menší problém s úzkym bočným vedením sedačiek, je jazda v tomto vozidle pohodlná aj na diaľnici.
 
Na rozdiel od predtým používaných vysokootáčkových motorov je tu prvýkrát použitý benzínový motor s turbom. Kým predchádzajúca atmosférická jednotka dosahovala maxima krútiaceho momentu vysoko nad 5 000 otáčkami, tu u turba mu stačí otáčok len 2 500. Výsledkom je 400 Nm krútiaceho momentu a 310 koní.
 sportovní automobil při jízdě
Auto HONDA Civic Type-R dosiahne stovky za 5,7 sekundy. Typický zvuk motora je zosilnený odstránením tlmiča zvuku, a namiesto neho je na zadnej časti umiestnený rezonátor.
 
Cena tohto vozidla začína na 30 tis. EUR.
 

Z vyššie uvedeného popisu jasne vyplýva, že toto auto je naozaj originálnym kúskom. Ak ste športovejšie založený, máte radi rýchlu jazdu s neuveriteľným zrýchlením a stabilitou na vozovke, potom HONDA Civic Type-R je pre Vás tou správnou voľbou.
Auto moto

CITROËN Jumpy SpaceTourer

Tento nový francúzsky automobil od firmy Citroën, pre jeho veľkú variabilitu, ocenia ako rodiny s deťmi, tak viacčlenné skupiny priateľov pre cestovanie, na dovolenky, tak drobný aj stredný podnikatelia a veľmi výhodný je tento model aj pre činnosť taxikárov. Možnosti jeho úprav sú veľmi zaujímavé, auto možno prispôsobiť rôznym prevádzkovým podmienkam a tiež výbava a jeho konštrukčné a prevádzkové vlastnosti sú veľmi zaujímavé.
 malý automobil ilustrace
·         Na prvý pohľad nás upúta predná maska ​​s elegantným širokým nárazníkom, so zabudovanými čiernymi sacími otvormi.
·         Denné svetlá s vertikálnymi LED diódami umiestnená v predĺžení oblúku blatníku sú perfektne začlenené do nárazníka nad hmlové svetlá.

·         Zaujímavosťou tohto vozidla je aj tá skutočnosť, že sa dá zaobstarať v troch takmer konfekčných dĺžkach a to XL v dĺžke 530 cm, M v dĺžke 495 cm a XS v dĺžke 460 cm.
·         Nemenej dôležitý je fakt, že tento model dodávky je maximálne 190 cm vysoký a preto sa s ním môže vchádzať bez obmedzenia do podzemných garáží a obchodných centier.
dodávka ilustrace
·         Umožňuje naraz prepraviť až 9 osôb.
·         Ak potrebujete prevážať naopak väčší náklad, sedačky možno sklopiť alebo jednoducho úplne odstrániť.

·         Luxusné prevedenie SpaceTourer Business Lounge je už skutočnou mobilnou kanceláriou, za tmavými sklami a v kožených sedačkách je možné pohodlne viesť aj dôležité rokovania.
·         Medzi užitočné funkcie patrí otváranie bočných posuvných dverí, vsunutím nohy pod okraj zadného nárazníka.
kresba vozu ze všech stran
·         Vo vozidle je niekoľko nových technológii, ako napríklad head-up displej, kamera čítajúca dopravné značky, tempomat, ktorý prispôsobí rýchlosť vozidlu idúcemu pred Vami, alebo automatické brzdenie v kolíznych situáciách.
·         Jazdu Vám spríjemní sedempalcový displej s 3D navigáciou, ktorú možno ovládať ľahkým dotykom, alebo po novu aj hlasom.
·         Skvelou voľbou je aj zadná kamera s možnosťou zoomovania v uhle 180 stupňov.

·         Ďalším výborným pomocníkom vo vozidle je varovanie pred opustením jazdného pruhu a súčasne sledovanie mŕtveho bodu.
·         Záverom snáď trochu aj o pohonu a riadenia. Vozidlo je vybavené naftovým motorom a manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, s veľmi nízkou spotrebou okolo 6,3 litrov.
·         Nezanedbateľnou úsporou prevádzkových nákladov sa ukazuje aj servisný interval 40 000 km, alebo 2 roky, čo oproti ostatným vozidlám je dvojnásobok.