keyboard_arrow_right
Joga a malý jogíni
Nezaradené

Joga a malý jogíni

Joga má svoje čaro. To už zistil nejeden cvičenec. Pocit pokoja, harmónie a relaxu spojený so zdravotným cvičením. Je ale jóga vhodná aj pre deti? Detská jóga je u nás ešte len v začiatkoch. Napriek tomu má už dnes veľa priaznivcov. Čo je hlavným hnacím motorom pre deti a rodičov k tomu, aby navštevovali jógu pre deti? V prvom rade je to samozrejme zlepšenie telesnej kondície dieťaťa. Jóga plne podporuje rozvoj motoriky a posilňuje svaly. Šlachy sa jemne naťahujú a stávajú sa flexibilnejšími. Málokto ale vie, že pôsobí blahodarne aj na vývoj detského mozgu. Sústredenie je základom. Nielen do budúcnosti detí, ktoré ho môžu zúžitkovať hlavne v škole ale aj v dospelosti pri plnení svojich cieľov, či už osobných alebo pracovných.

jógu milujú nielen dospelý ale aj deti

Dieťa sa počas cvičenia zameriava na seba. Na svoje pocity, na prácu tela a potlačuje rušivé vplyvy okolia. Koncentruje sa na jeden okamih – tu a teraz s plným sústredením. Nie je to ale iba o sústredení ale aj o trpezlivosti. Kým sa dieťa dané pozície naučí a dokáže v nich zotrvať. Oproti tomu dieťa počas cvičenia relaxuje. Nesústreďuje sa na negatívne alebo zaťažujúce zážitky dňa či myšlienky. Pri cvičení ich odsúva do úzadia a užíva si radosť z cvičenia. Škola môže byť poriadne stresujúcim prostredím. Najmä ak dieťa nenapreduje závratnou rýchlosťou, závratnou rýchlosťou stúpa aj hladina jeho stresu. Je viac ako dôležité je aby dieťa dokázalo samo eliminovať stres a nervozitu.

ak je šťastné dieťa, je šťastný aj rodič

Jógové cviky mu v tom pomôžu a tak môže vyrovnanejšie reagovať na rôzne situácie. Skrátka a dobre cvičenie poskytujúce dieťaťu pohyb, zdravotné návyky a podporu psychickej pohody, je viac než vhodné. Detská jóga má prvky dospeláckej. Musíme ale brať na vedomie, že dieťa sa nemôže zrovnávať s dospelým. Aj preto sú cvičenia upravené a prispôsobené deťom. Cvičenia vychádzajú z tradičných pozícii, ich názvy sú ale veselé – ako zvieratká či kvietky. Deti sa venujú viac dýchaniu. To je ten najlepší základ pre prevenciu krivej chrbtice a oslabeného stredu tela. Ten je pritom základom pre vystretý postoj a správny vývoj svalov celého tela.