keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Ekologické automobily
Auto moto

Ekologické automobily

· Ľudia veľmi často kupujú auta na benzínové alebo dieselové palivo. No tieto paliva nie sú až tak veľmi ekologické voči nášho vzduchu. No ako doba pokročila, už môžeme šoférovať autáktoré sú na vodíkové, elektrike alebo hybridné. V dnešnom článku si porovnáme rozdiely medzi týmito palivami.
moderní bmw
o Vodíkové palivo
Vodíkové palivo by mala byť náhrada z benzín a diesel. Je ekologický čistejší ako tieto dve paliva a jeho výkon v motoroch je úspornejší. Avšak na toto palivo si myslím že si budeme musieť počkať. Na našej planéte sa vodík až tak nevyskytuje, a vyrábať samotný vodík je náročné. Pozor ale na to že vodík nie je palivo ale zloženie energie ktoré má poháňať autá.
o Elektrické autá
Takéto autá už na Slovensku ale aj iných krajinách máme. Sú úspornejšie a čistejšie ako autá ktoré jazdia na diesel. Prvé autá na elektrické palivo prišlo na náš trh ešte pred niekoľkými rokmi. Jednaným problémom je že ich budete musieť neustále nabíjať, no ešte väčším problém že elektrické nabíjačky sa nachádzajú zatiaľ len na niektorých benzínových pumpách. Ak teda budete chcieť ísť s eklektickým automobilom na dlhšiu cestu, budete musieť zvážiť či máte nabitú batériu na dojazd do cieľa. Takéto autá sú hlavne určené pre tých ktorý majú radi moderné technológiu, a sú nadšencami elektrických aut. Ak po prvý krát toto auto vyskúšate, už nebuďte chcieť iné.
dobíjení elektromobilu
o Hybridný automobil
V tomto prípade ide o kombináciu medzi elektrickým motorom a spaľovacím motorom. Ide teda o automobil ktorý využíva viac zdrojov energie. Najčastejšie sa využíva na jazdu na krátke vzdialenosti teda jazdu po meste, alebo na kratšie vzdialenosti do 50 kilometrov teda pri elektrikám motore, a pri spaľovacím motorom na jazdenie mimo mesta. Medzi hybridné palivové automobily určite môžeme zaradiť značku Toyota, ktorá predáva takéto motory vo veľkom. Táto značka má kombinovanú spotrebu na 100 km – 3,9 l. Elektro motor má výkon 60 kW a spaľovací motor 73 kW. Celkový výkon hybridného systému je 136 koní (100 kW]. Z nuly na sto sa dostane za 10,4 sekúnd.