keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Nehoda: čo robiť a ako sa správať
Auto moto

Nehoda: čo robiť a ako sa správať

Takže, ak dôjde k incidentu. Bez ohľadu na to, kto je na vine, v prvom rade zavolajte zástupcov štátnej dopravnej polície. Počas čakania sa pokúste ukľudniť – musíte konať s chladnou hlavou.

nehoda
 
·         Vystúpte z auta a ocente škody, a to ako na vašej strane, tak aj naopak.
·         V prípade, že iniciátorom udalosti ste priiamo vy, majte na pamäti, že škoda vám bude musieť byť vyplatená, takže sa nemusíte správať agresívne voči poškodenej strane. V opačnom prípade riskujete príliš veľa za mravné škody. 

·         Počkajte na dopravnú políciu a postupujte podľa ich pokynov. Ak je škoda nevýznamná, môžete sa dohodnúť na platbe so zraneným vodičom na mieste. To výrazne zníži čas strávený spracovaním protokolu. V prípade, že auto opačnej strany je pomerne zdiskreditované, je lepšie riešiť tento problém po príchode dopravných policajtov. Ak však máte značnú sumu so sebou a tiež rozumiete cenám, môžete aj po registrácii protokolu ponúknuť vodičovi prejsť na najbližšiu čerpaciu stanicu a tam mu ponúknuť zaplatenie za  opravu škôd.

odtah

·         Takisto si všimnite stav páchateľa v kolízii. Ak je vodič v poriadku a máte relatívne drahý čas – požiadajte ho, aby zaplatil za nadchádzajúcu opravu v čerpacej stanici. Ak dôjde k problémovému správaniu, počkajte, kým dopravná polícia príde k  vášmu autu a za žiadných okolnost, nevyjednávajte s iniciátorom nehody. 
·         V prípade, že sa vinník pokúša uniknúť zo scény, skúste si spomenúť na jeho evidenčné číslo a potom nahláste údaje dopravnej polícii.

autonehoda
 
Doklady, ktoré musia policajti pripraviť na nehodu:
 
1)      schému miesta úrazu, ktorú podpísali účastníci cestnej nehody a policajt;
2)      vysvetlenia účastníkov incidentu a prípadných svedkov;
3)      údaje o technických zariadeniach (ak existujú);
4)      ďalšie materiály potrebné na rozhodnutie o prípade dopravnej nehody.
5)      Informácie o dopravnej nehode.