keyboard_arrow_right
Bývanie
Bývanie

Plusy a mínusy podkrovného bývania

Podkrovné bývanie je dnes stále viac obľúbené. Na starých panelových domoch sa bežne vytvárajú nadstavby a ani rekonštrukcia podkrovia v dome, nie je ničím zvláštnym. Ak nad touto možnosťou premýšľate, mali by ste dopredu zvážiť všetky plusy a mínusy.

podkroví
 
Plusy
 
Kúpou podkrovného bytu získate originálny a netradičný priestor. Ak teda radi vytŕčate z davu, je to pre vás to pravé orechové. Ďalšou výhodou je, že ušetríte za kúrenie. Ľudia, ktorí bývajú v panelovom dome, čo i len na piatom poschodí, nemusia vôbec kúriť ani počas tých najväčších mrazov. Prečo je to tak? Ak ste dávali pozor na hodinách fyziky, tak viete, že teplo stúpa vždy nahor. Podkrovný byt sa bude nachádzať vždy na samom vrchu, takže teplo z bytov pod vami vykúri i ten váš. Strešné okná vám zaručia prísun denného svetla, a to tým najprirodzenejším spôsobom, keďže bude byt osvetlený z vrchnej časti.

koupelna
 
Mínusy
 
Aj keď je podkrovné bývanie veľmi obľúbené, v skutočnosti na ňom nájdeme o čosi viac negatív ako pozitív. Spomínaný netradičný priestor nemusí vyhovovať každému. Strecha, ktorá do pôdorysu bytu výrazne zasahuje, uberá na celkovej rozlohe a taktiež priestor opticky zmenšuje. Znížené náklady za energie, budete mať iba v tom prípade, že strecha a i obvodové steny, budú dokonale zateplené. V inom prípade sa za vykurovanie neodplatíte. Dobrá izolácia je však podstatná aj počas leta. Inak, by sme sa vo svojom byte roztopili. Musíte počítať taktiež s tým, že akékoľvek úpravy budú o dosť náročnejšie, pretože všetok materiál budete musieť vyniesť až na samotný vrch paneláku. Podobné to bude aj s obyčajnými nákupmi potravín. Strešné okná musia byť kvalitné, pretože na rozdiel od tých klasických, sú priamo vystavované dažďu. Lacné a nekvalitné výrobky, nám zaručia akurát tak potopu. Dôležité je aj ich správne rozmiestnenie, inak by sme v byte mali nepríjemné prítmie, a to i počas slnečného dňa.

Bývanie

Zmena maličkého bytu na priestranný

Zmeniť maličký bytík s pár štvorcovými metrami rozlohy na priestranný chce veľa dobrých nápadov a využitie priestoru na originálne riešenia, aby byť dýchal pohodovou atmosférou. 36 m2 je rozloha bytu, ktorý tvorí len kuchyňa, izba, maličká kúpeľňa a chodba, takže dispozícia veľké možnosti na zmenu neponúka.
 
věšák

 • Ideálne je, ak je byt orientovaný na dve svetové strany tak, že svetlo prechádza celým priestorom a vytvára dojem voľnosti. Aj malý byt musí byť funkčný s dostatkom odkladacích priestorov.

 

 • Na zväčšenie kúpeľne je vhodné murovanú priečku nahradiť sklenenou, čím sa prepojí s kuchyňou a zároveň tam prinesie viac svetla. No zásadou je to s kreativitou veľmi nepreháňať.

 

 • Najdôležitejší je priestor na spanie, ktorý si vyžaduje také riešenie, aby celý byt nepôsobil ako jedna spálňa. Výborným nápadom je sklápacia posteľ, ktorú je možné zakomponovať do skrine, väčšej a vyrobenej na mieru, čím sa zároveň vytvorí priestor na poličky, miesto na uloženie koša na špinavú bielizeň či uskladnenie perín.

 pokojíček

 • Otvoriť priestor sa dá aj vybúraním buď celej priečky alebo len otvoru na medzi obývacou miestnosťou a kuchyňou, presvetlí a otvorí sa tým celý interiér bytu.

 

 • Zariadením bytu je možné šikovne dotvoriť interiér, treba len zvoliť vhodnú sedačku, možno koberec pre pocit tepla a doplniť to obrazmi či modernou knižnicou a tiež predmetmi na poličkách, ktoré budú tvoriť spomienkové a osobné veci majiteľa.

 

 • Kvalitné materiály ako je napríklad drevo patria síce medzi drahšie, ale na vytvorenie útulnej atmosféry v byte sú dôležité.

 

·Zaujímavé je spojenie moderného s tradičným, ktoré vytvorí v byte funkčné jadro. Podstatou je jeho funkčnosť, oživujúci faktor doplnkov a zaujímavé nábytkové solitéry.

 

 • Dôležité je do bytu priniesť osobný prvok, niečo, čo majiteľa charakterizuje, je to pre príjemné bývanie naozaj podstatné.

 koberec

·Vytvoriť domácu pohodu dokáže kombinácia nenápadného s extravagantným, nového s tradičným, sú to riešenia, ktoré majú recept na domácu pohodu aj na 36 m2.

Bývanie

Príručka k čistení kobercov


1.Vezmite dve prázdne sprejové fľaše a jednu naplňte  studenou vodou. V druhej zmiešajte jednu čajovú lyžičku jemného umývacieho prostriedku, ako napríklad saponát a zmiešajte to s jednou šálkou teplej vody.

luxování

2.Rozprášte roztok čistiaceho prostriedku a vody na absorpčnú handričku (nie na koberec, aby ste ho zbytočne príliš nezamočili) a začnite ňou škvrnu čistiť. Keď sa škvrna začne rozpúšťať, je to dobré znamenie. Pokračujte v nanášaní a odstraňovaní škvrny tak dlho, kým úplne nezmizne.

3.Nastriekajte na čistú handričku studenú vodu a použite ju na opláchnutie čistiaceho prostriedku z koberca, potom opäť použite čistú suchú handričku a poutierajte.

4.Nakoniec prilepte hromadu papierových utierok na to miesto, kde bola škvrna a na vrch položte ťažký hrniec. V noci, utierky budú absorbovať akékoľvek zvyšky škvrny hlboko v koberci. Ráno dajte utierky preč a nechajte koberec vyschnúť na vzduchu.

5.Ak škvrna zostáva, skúste použiť nejaký chemický prostriedok, ktorý ju určite dá preč.
Je dôležité, ako vedieť odstrániť škvrny, ale je super sa im vyhnúť. Tu je pár trikov, ako zabrániť prílišnému špineniu kobercov.

Vyzúvajte sa
Skúste zaviesť pravidlo vyzúvania sa. Majte papuče alebo šľapky vedľa stojanu na topánky v blízkosti dverí a povzbudzujte členov rodiny, aby sa pri príchode do domu vyzuli a obuli si papuče.

zametání

Vyčistite rohože
Ak budete čistiť rohože pravidelne, tak budete mať istotu, že sa špina z nich nebude roznášať po celom dome. Čistite ich aspoň raz za týždeň a keď je škaredé počasie aj každý deň. Takto sa vyhnete zbytočnej roboty s následným čistením kobercov.

Umývajte podlahy pravidelne
Odporúča sa zametať každý deň a vysávať dom najmenej raz za týždeň. Je dobré to robiť pravidelne, aby sa smeti po dome neroznášali. Pomáha to aj alergikom na prach a má to veľa prospešných účinkov robiť to takto pravidelne.

Bývanie

Nízka cena, luxusný vzhľad, no pozor!

Pri výbere toho správneho bývania alebo aspoň dočasnového ubytovania, si dávame záležať na detailoch akými sú predovšetkým cena bývania a veľkosť bytu. No niekedy sa stane taká zvláštna vec, kedy je cena ozaj prijateľne nízka, veľká rozloha bytu či domu, či krásne priestory hotela, no aj napriek tomu ľudia po čase so znepokojením odídu a už sa nechcú v živote nikdy vrátiť. No ale prečo? Údajne v izbe či dome straší! Niekedy do takej neznesiteľnej miery, až to ľudia nezvládnu a svojho ubytovania sa vzdajú! Veríte na tieto veci? Ak áno či nie, dúfam že sa Vám nikdy nič také nestane. Ako príklad uvediem pár ubytovaní,  ktoré majú už dlhé roky takúto znepokojujúcu povesť. V niektorých prípadoch sa dom musel zbúrať, v iných museli zamúrovať dvere od povestnej hotelovej izby. Mnohé budovy a izby však existujú i naďalej a chodia ich obdivovať jediní záujemcovia a to tí, ktorí sa zaoberajú paranormálnymi javmi a chcú zachytiť niečo nezvyčajné na svoju kameru. Iní ľudia sa však týmto budovám a izbám už roky radšej vyhýbajú.
krásný hotel
•        Hotel Stanley v Colorade
Stránku hotela dokonca nájdete oficiálne na webe a má stálu ponuku ubytovania. Stránka a reklama okolo hotela vyzerá krásne, všetko pôsobí ok. Lenže potom si pozrime informácie napríklad na Youtube a sme svedkami mnohých svedectiev, kedy údajne v celom hoteli prebýva veľa paranormálnych javov. Práve Hotel Stanley je vždy na prvých priečkach, čo sa týka výskytu duchov a nevysvetliteľných aktivít. Skoro každý hotel má nejakú podobnú povesť, no v tomto hoteli je údajne týchto paranormálnych javov naozaj veľa! Určite na internete nájdeme aj fotky, ktoré to možno dokazujú! Pokiaľ do vyhľadávača Bing napíšete Hotel Stanley a následne kliknete na Images, určite nájdete hneď na začiatku znepokojujúce zábery.
rozpadlý dům
•        Usadlosť Pohádka v Česku
V okrese Klatovy sa nachádza nebezpečná usadlosť s klamlivým názvom Pohádka. Konkrétnejšie ide o polorozpadnutú budovu, no tá má za sebou hroznú minulosť, kedy každý jej vlastník, ktorý sa do nej nasťahoval, z nevysvetliteľných dôvodov dopadol veľmi zle. Prvá jeho obyvateľka sa zbláznila a zomrela, druhý majiteľ sa obesil a asi najznámejším vlastníkom bol Ivan Roubal, z ktorého sa stal masový vrah. Dnes sa ľudia občas prídu na usadlosť iba na chvíľku pozrieť, pričom sa im vždy sám od seba vypne mobil a zastavia hodinky. Dlho sa nikdy nezdržia, cítia, že niečo tu nie je v poriadku. Vyhnite sa tej usadlosti radšej aj Vy! Už sa aj tak jedná iba o polorozpadnutý dom.

Bývanie

Nebojte sa klimatizácie

Klimatizácia sa v súčasnosti tlačí do našich príbytkov. Môžu za to horúce letné dni, ale aj chladné zimné počasie. Klimatizácia Váš domov ochladí, ale aj zohreje. Stačí si len zaobstarať tú správnu a už Vás viac problémy s teplom, či chladom trápiť nebudú.
Klimatizácie v súčasnosti dokážu Váš byt, či rodinný dom ochladiť, ale aj vyhriať. Ušetríte tak náklady na vykurovanie a teplo sa bude rovnomerne šíriť do celej miestnosti, či domu.
Ako si ale vybrať tú najvhodnejšiu, tú, ktorá sa postará o Váš komfort je niekedy umenie – hlavne ak sa v tom nevyznáte.

klimatizace

Rozmer
V prvom rade vyberajte klimatizáciu podľa plochy – koľko metrov kubických chcete vyhriať, či ochladiť. Ak si v tomto smere vyberiete nevhodnú klimatizáciu pocíti to Vaša peňaženka – vo forme značného zvýšenia spotreby elektrickej energie.

Výkon
Výkon je dôležitý, ale nevyberajte klimatizáciu len podľa tohto údaju. Najideálnejšia klimatizácia by mala mať spotrebu okolo 50W na 1 meter kubický miestnosti.
Typy klimatizácií

klimočka

Mobilné klimatizácie
Tento typ nemusíte nikde pripevňovať. Je vhodný do miestností, v ktorých používate klimatizáciu zriedkavejšie (počas horúcich letných dní) – ako dočasné riešenie momentálnych vysokých teplôt.
Stačí ju len umiestniť niekde pri okno, aby sa mohla hadica z klimatizácie ľahšie vyviesť von. Ich hlučnosť je trochu vyššia.

Nástenné klimatizácie
Poznáme ich aj pod názvom splitové klimatizácie. Tieto už treba pripevniť. Túto klimatizáciu tvoria dve jednotky – vonkajšia a vnútorná, ktoré sú spojené potrubím.

Multisplitová klimatizácia
Ak potrebujete zaistiť prijemnú teplotu vo viacerých miestnostiach stačí Vám jedna vonkajšia jednotka, na ktorú môžete pripojiť viacero vnútorných.
Tieto klimatizácie sú tichšie ako mobilné. Zaistia Vám požadovanú teplotu všade, kde ich dáte.
Aj keď Vám klimatizácia vytvorí požadovanú teplotu, nenahrádza vetranie. Klimatizácia len ohrieva, alebo chladí vzduch, ktorý v miestnosti je. Preto nezabúdajte pravidelne vetrať.

Bývanie

Majú dnes do bytov a domov šancu na návrat drevené doplnky z nezvyčajného zdroja?

Drevo
Materiál, ktorý ľudstvo sprevádza dlhé veky. Je jedným z najstarších stavebných materiálov.
Užitočné vlastnosti: 

 • Nízka objemová hmotnosť
 • Malá tepelná a zvuková vodivosť
 • Dobrá pevnosť
 • Ľahká opracovateľnosť

 palety

Nevýhody:

 • Horľavosť
 • Relatívne menšia odolnosť voči škodcom
 • Pomerne menšia odolnosť voči poveternostným podmienkam

 
To, čo by sa dalo vymenovať ohľadne výrobkov, či využitia dreva ako takého by určite obsiahlo viac ako by bolo možné vtesnať do tohto krátkeho článku.
Nás skôr zaujíma použitie v dnešnej dobe, a to ani nie v rôznych stavbách, napríklad drevodomoch, či iných, aj keď by to bola určite zaujímavá téma.  Ide nám o drevené palety a ich následné využitie. Čo teda o nich vieme?
Drevené palety sa vyrábajú väčšinou zo smrekového dreva. Je to mäkšie, dobre opracovateľné drevo. Povrchová úprava je jednoduchá.  Aj tieto vlastnosti priam predurčujú drevenú paletu na ďalšie spracovanie, výrobu rôznych vecí. Či už na záhradu, alebo aj do domu, ba dokonca bytu.
V dnešných, priam pretechnizovaných časoch cítiť potrebu a snahu vrátiť sa k niečomu jednoduchému a prírodnému. A tak sedacie kútiky do záhrad či altánkov, ale aj stolíky, či postele sa s minimálnymi nákladmi začalivyrábať z paliet. A to nielen do domov, ale aj do bytov. Stačí opracovať povrch, ošetriť ho, pridať možno osvetlenie zospodu a vzdušná posteľ je na svete. S kvalitným matracom určite dobre poslúži.
Takisto jednoduchý konferenčný stolík. Stačí dať naň navrch kus skla a je postarané aj o ochranu dreva pred prípadným poliatím tekutinou, čiže kávou či čajom.

terasa
 
Ale tu potenciál drevených paliet nekončí. Rôzne držiaky, či nádoby na kvetiny, vešiačiky a množstvo iných vecí. Len nechať voľný priebeh fantázii a vkusu. A domov sa preteplí drevom, jeho vôňov a originalitou každého kusu.
 
Tak s chuťou do toho. Dajme šancu tomuto zdroju drevených doplnkov, a ak by sme snáď sami nevedeli ako na to, určite nájdeme nejakých šikovných majstrov, ktorí budú vedieť priložiť ruku k dielu. A spôsobiť nám tak príjemné chvíle v teple domova, či už domu, bytu, alebo záhrady. Veď nie nadarmo sa hovorí, môj dom, môj hrad.

Bývanie

Ako rastliny ovplyvňujú nás a naše bývanie?

Pri zariaďovaní bytu alebo domu často siahnete aj po rastlinách, ktoré skrášlia, zútulnia a oživia vaše bývanie. Vedeli ste, že tam nie sú len na ozdobu?

Fikus pomáha vytvárať príjemnú rodinnú atmosféru a odoberá nervozitu, podráždenosť a zlobu. V človeku tlmí agresivitu tak citlivo, že si to dotyčný ani nevšimne. Túto rastlinu by sme mali postaviť na miesta mimo priamych slnečných lúčov.

rostliny

Kaktusy nasávajú negatívnu a nabíjajú pozitívnou energiou. Ak si cez deň potrebujete zdriemnuť, postavte si kaktus k posteli. Ak ho dáme pred obrazovku počítača, nasaje negatívnu energiu, ktorú prístroj vylučuje. Psy ale kaktusy v láske nemajú.
Amarylis– ak pocítite, že máte nedostatok energie, posaďte sa a pomaly hladkajte jeho listy, pocítite ako sa vám vracia sila.

Muškát dáva veľmi pozitívnu energiu a silu, stačí pri ňom chvíľu posedieť. Nemal by ale rásť v bezprostrednej blízkosti ľudí, kvôli jeho prenikavej vôni, z ktorej môže človeka rozbolieť hlava.

Primulka dokáže harmonizovať hádky. 

Fialka je veľmi nežný kvet. Dokáže uviesť človeka do rovnováhy, ale ona sama pri tom zosmutnie. Kvôli tomu by sa nemala ani hladkať po jej zamatových lístkoch, mohla by sa „uraziť“ a ochorieť . Je vynikajúcim detským psychológom, zmierňuje detskú agresiu.

Cyclamen domov harmonizuje

Azalka (Rhododendron) uchováva v dome aktívnu, tvorivú energiu
Rozmaríndokáže človeka zbaviť únavy, strachu a nespavosti. Vhodný je hlavne pre starších ľudí, takisto má pozitívny vplyv na tehotné ženy.

květináč

Monstera vysáva veľké množstvá energie, preto nie je vhodná do domácností

Ruže– ak máte prebytok energie, môžete sa bez obáv pustiť do pestovania týchto kvetov. Naopak, ak patríte k ľuďom, ktorý majú málo energie, môže vo vás táto rastlina vyvolať nekľud a nervozitu. Mačky túto rastlinu rady nemajú, psy s ňou nemajú problém.
Niekedy sa stáva, že rastlina jednému človeku pomáha a druhému spôsobuje ospalosť a bolesť hlavy, podľa toho aký človek je, preto je najlepšie ak vyskúšate, ako na vás rastlina naozaj pôsobí.

Bývanie

Farebnosť nadovšetko

Chcete niečo špeciálne? Vyberajte koberec napríklad podľa vašich obľúbených farieb, alebo sa rozhodujte na základe interiéru, keď koberec s ním môže harmonizovať, alebo naopak vytvárať silný a ostrý kontrast!
 
Farbysú zaujímavý fenomén dotýkajúci sa nášho všedného života, i toho menej všedného. Pestré koberce v živých farbách sú inšpiráciou a doslova nás nabíjajú energiou. Jemné pastelové farby zasa vytvárajú doma harmóniu a pokoj. Koberec je potrebné vybrať tak, aby ste sa ním mohli dlhé roky kochať. Živé farby nás povbzudzujú, napĺňajú nás energiou a knokautujú náš každodenný stres, a kde sa dokážete uvoľniť a nabiť, ak nie práve doma. Prírodné tlmené farby ako béžová či krémovo hnedá zase vytvárajú oázu pokoja v každej miestnosti, kde koberec takýchto farieb máte.
 detail vzorovaného koberce
Predstavte si mekku módy – Paríž. Z tohto krásneho mesta na Seine stále a stále vychádzajú nové trendy i inovácie. Platí to aj pre interiérový dizajn. Posledným hitom sú svieže farby kobercov s modernými vzormi – istota originality a jedinečnosti. Ďalšou  nespornou zaujímavosťou a v podstate novinkou, sú koberce s efektom výtvarného diela. Akoby ste vstúpili do sveta obrazov slávnych impresionistických maliarov. Takýto skvost u vás doma by bol neustálym stredobodom pozornosti vašich stále častejších návštev.
 návrh koberce
Alebo trojdimenzionálne koberce. Vďaka carvingovej technike váš domov môžu spestriť i trojdimenzionálne motívy. Už len preto, že sa strihajú ručne, je každý kus vlastne unikát! Proces, pri ktorom vzory vznikajú, prepožičiava kobercom krásny priestorový efekt.
 
Svet kobercov je naozaj rozmanitý. Záleží len a len na vás, aký si nakoniec vyberiete. V každom, ktorý si po malom zvážení aj zaobstaráte, bude predsa kúsok z vás. Aj pri kúpe koberca sa môžete riadiť zásadou, platnou pre všetky dlhodobejšie investície – kúpte ho najkvalitnejší, čo vám rodinný rozpočet dovolí.

Bývanie

Biokrby – nová generácia krbov

Krb pre každého
 
Myšlienka využiť alternatívne palivo a aj súčasne plne ekologické je naozaj zaujímavá. Žiadne škodlivé emisie, ktoré sa musia vypúšťať komínom. Palivom v takomto krbe je totiž bioetanol a teda alkohol vyrábaný z biomasy, obvykle z rastlín, ktoré majú veľa škrobu a iných sacharidov ako zemiaky, kukurica, obilie, či cukrová repa alebo cukrová trstina. Jasne žltý plameň produkuje iba oxid uhličitý a vodnú paru. Takže problém so suchým vzduchom v miestnosti naozaj nehrozí. Samozrejmosťou je aj určitá výhrevnosť krbu, ktorá sa pohybuje od 1,5 kW (malé, stolné krby) až 6,5 kW i viac (v prípade väčších).
 obývák s krbem ilustrace
Krby sa vyrábajú z rozličných materiálov – dreva, kovu, skla, v rôznych tvaroch a farbách. I keď ich výhrevnosť nie je zanedbateľná, slúžia hlavne ako jedinečný estetický prvok v domácnosti s vytvorením pravej domáckej atmosféry.
 
 
Najčastejšie typy:
 
·         závesné– vhodné do menších priestorov, je ho možné jednoducho zavesiť na stenu a vo výške podľa vkusu domáceho pána
·         zabudované– skôr do väčšieho interiéru, môže byť aj obojstranný pokiaľ je zabudovaný v predeľovacej stene
·         voľne postavené– praktické riešenie, umiestnite si ho kde chcete, žiadny invazívny zásah do miestnosti
·         stolové– slúžiace prioritne ako dekorácia, vieme si predstaviť ako vhodný darček pre svojich blízkych
 
Medzi krbmi sa dajú nájsť kúsky podľa tých posledných najnovších trendov, ale i klasické s tradičným krbovým dizajnom z masívneho dreva alebo kameňa.
 hořící sirka
Sú vhodné prakticky kdekoľvek. Do paneláku či rodinného domu. Skvelo ozvláštnia atmosféru napríklad i v hoteloch alebo penziónoch, v reštauráciách aj baroch. Už i naši architekti využívajú tieto exkluzívne záležitosti vo svojich návrhoch hlavne pre svoju pestrosť a rozmanitosť tvarov a materiálov.
 
Spolu s vašim ostatným vybavením interiéru dokážu vytvoriť naozaj dokonalú harmóniu, a spríjemniť nielen chladné a studené jesenné či zimné večery.

Bývanie

Starý dobrý rustikálny štýl

 Presná definícia pojmu rustikálny znie: sedliacky, vidiecky, ľudový; hrubý, sedliacky prirodzený, neotesaný; vyplývajúci z jednoduchého dedinského života.
 
Faktom je, že ľudia sa vracajú späť k jednoduchému životu úzko spojeného s prírodou, preč od všetkých hightech vychytávok a ultramoderných dizajnov.
Je to temer až povznášajúci pocit, keď môžete znovuobjavovať čaro starých vecí, ktoré by inak skončili na zbernom dvore či smetisku.
Prirodzený vzhľad prírodných materiálov, ich takzvaná surovosť, či už je to kameň alebo drevo, hrubá textúra tkaných látok, všetko v typických zemitých farbách, spolu s decentnou výzdobou zo záhrady či lesa, tak premenia váš domov na rozprávkový dom starých materí.
 staré okno do zahrady
Medzi typické materiály rustikálneho štýlu určite patrí drevo, kameň, textil. Poďme sa ne pozrieť trošku bližšie.
 

Drevo

Nádherný živý materiál. Nepreháňajte to však s prílišnou opracovanosťou. Skôr oceníte jemne príjemný vzhľad neotesaných trámov v spálni, či nábytku, ktorý svojou prirodzenosťou pohladí vaše zmysly.
 plechová konvice

Kameň

Kremeň na obloženie steny za krbom? Žula ako pracovná doska v kuchyni? Kameň vnáša do interiéru zvláštnu atmosféru a robí z vášho priestoru niečo neobyčajné. Pár ručne tkaných koberčekov a tento útulný vzhľad vám budú závidieť všetky návštevy.
 

Textil

Závesy, poťahy, koberce či obrusy. Najlepšie vyniknú bez zložitých vzorov, takže zvoľte textílie bez nich, alebo ak chcete, tak len s veľmi jednoduchým, napríklad pásikmi.
 staré rustikální kolo
Rustikálny je niečo, čo vypovedá hlavne o vás. Nebojte sa recyklovať staré veci, ktoré ste objavili napríklad na pouličnom bazáre alebo obnovte čaro vecí a vecičiek, ktoré máte možno aj po svojich prarodičoch. Platí zásada, že čím sú tie veci staršie a „ošarpanejšie“ tým sú viac originálne. Ide hlavne o to, aký im zvolíte nový život a nový zmysel.
 
Aby ste docielili dojem starých zlatých poctivých čias.