keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Plusy a mínusy podkrovného bývania
Bývanie

Plusy a mínusy podkrovného bývania

Podkrovné bývanie je dnes stále viac obľúbené. Na starých panelových domoch sa bežne vytvárajú nadstavby a ani rekonštrukcia podkrovia v dome, nie je ničím zvláštnym. Ak nad touto možnosťou premýšľate, mali by ste dopredu zvážiť všetky plusy a mínusy.

podkroví
 
Plusy
 
Kúpou podkrovného bytu získate originálny a netradičný priestor. Ak teda radi vytŕčate z davu, je to pre vás to pravé orechové. Ďalšou výhodou je, že ušetríte za kúrenie. Ľudia, ktorí bývajú v panelovom dome, čo i len na piatom poschodí, nemusia vôbec kúriť ani počas tých najväčších mrazov. Prečo je to tak? Ak ste dávali pozor na hodinách fyziky, tak viete, že teplo stúpa vždy nahor. Podkrovný byt sa bude nachádzať vždy na samom vrchu, takže teplo z bytov pod vami vykúri i ten váš. Strešné okná vám zaručia prísun denného svetla, a to tým najprirodzenejším spôsobom, keďže bude byt osvetlený z vrchnej časti.

koupelna
 
Mínusy
 
Aj keď je podkrovné bývanie veľmi obľúbené, v skutočnosti na ňom nájdeme o čosi viac negatív ako pozitív. Spomínaný netradičný priestor nemusí vyhovovať každému. Strecha, ktorá do pôdorysu bytu výrazne zasahuje, uberá na celkovej rozlohe a taktiež priestor opticky zmenšuje. Znížené náklady za energie, budete mať iba v tom prípade, že strecha a i obvodové steny, budú dokonale zateplené. V inom prípade sa za vykurovanie neodplatíte. Dobrá izolácia je však podstatná aj počas leta. Inak, by sme sa vo svojom byte roztopili. Musíte počítať taktiež s tým, že akékoľvek úpravy budú o dosť náročnejšie, pretože všetok materiál budete musieť vyniesť až na samotný vrch paneláku. Podobné to bude aj s obyčajnými nákupmi potravín. Strešné okná musia byť kvalitné, pretože na rozdiel od tých klasických, sú priamo vystavované dažďu. Lacné a nekvalitné výrobky, nám zaručia akurát tak potopu. Dôležité je aj ich správne rozmiestnenie, inak by sme v byte mali nepríjemné prítmie, a to i počas slnečného dňa.