keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Majú dnes do bytov a domov šancu na návrat drevené doplnky z nezvyčajného zdroja?
Bývanie

Majú dnes do bytov a domov šancu na návrat drevené doplnky z nezvyčajného zdroja?

Drevo
Materiál, ktorý ľudstvo sprevádza dlhé veky. Je jedným z najstarších stavebných materiálov.
Užitočné vlastnosti: 

  • Nízka objemová hmotnosť
  • Malá tepelná a zvuková vodivosť
  • Dobrá pevnosť
  • Ľahká opracovateľnosť

 palety

Nevýhody:

  • Horľavosť
  • Relatívne menšia odolnosť voči škodcom
  • Pomerne menšia odolnosť voči poveternostným podmienkam

 
To, čo by sa dalo vymenovať ohľadne výrobkov, či využitia dreva ako takého by určite obsiahlo viac ako by bolo možné vtesnať do tohto krátkeho článku.
Nás skôr zaujíma použitie v dnešnej dobe, a to ani nie v rôznych stavbách, napríklad drevodomoch, či iných, aj keď by to bola určite zaujímavá téma.  Ide nám o drevené palety a ich následné využitie. Čo teda o nich vieme?
Drevené palety sa vyrábajú väčšinou zo smrekového dreva. Je to mäkšie, dobre opracovateľné drevo. Povrchová úprava je jednoduchá.  Aj tieto vlastnosti priam predurčujú drevenú paletu na ďalšie spracovanie, výrobu rôznych vecí. Či už na záhradu, alebo aj do domu, ba dokonca bytu.
V dnešných, priam pretechnizovaných časoch cítiť potrebu a snahu vrátiť sa k niečomu jednoduchému a prírodnému. A tak sedacie kútiky do záhrad či altánkov, ale aj stolíky, či postele sa s minimálnymi nákladmi začalivyrábať z paliet. A to nielen do domov, ale aj do bytov. Stačí opracovať povrch, ošetriť ho, pridať možno osvetlenie zospodu a vzdušná posteľ je na svete. S kvalitným matracom určite dobre poslúži.
Takisto jednoduchý konferenčný stolík. Stačí dať naň navrch kus skla a je postarané aj o ochranu dreva pred prípadným poliatím tekutinou, čiže kávou či čajom.

terasa
 
Ale tu potenciál drevených paliet nekončí. Rôzne držiaky, či nádoby na kvetiny, vešiačiky a množstvo iných vecí. Len nechať voľný priebeh fantázii a vkusu. A domov sa preteplí drevom, jeho vôňov a originalitou každého kusu.
 
Tak s chuťou do toho. Dajme šancu tomuto zdroju drevených doplnkov, a ak by sme snáď sami nevedeli ako na to, určite nájdeme nejakých šikovných majstrov, ktorí budú vedieť priložiť ruku k dielu. A spôsobiť nám tak príjemné chvíle v teple domova, či už domu, bytu, alebo záhrady. Veď nie nadarmo sa hovorí, môj dom, môj hrad.