keyboard_arrow_right
Ženy
Ženy

Pekné zdravé opálenie


Nezabúdajme na to, že pomaly ďalej zájdeš. Toto pravidlo platí najmä v prípadoch keď sme nedočkaví a chceme všetko hneď. Takýto prístup ale môže byť pri opaľovaní veľmi nebezpečný. Najmä, medzi 12-15 hodinou, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie.

nohy

·         Nikdy nezabúdajte so sebou nosiť opaľovací krém! A to nie len keď sa opaľujete, ale aj keď idete cez deň von, pretože najviac sa opálite vtedy, keď to nerobíte cielene.
·         Slnko nám samozrejme prospieva, ak si ho doprajeme v rozumnom množstve. Nezabúdajte však na to, že príliš dlhý pobyt na slniečku na práve opačný účinok na naše zdravie!
·         Aby ste svoju pokožku opálili, nemusíte sedieť na priamom slnku, pretože vás opáli aj v tieni. Preto, aj keď sa zdržiavate iba v tienistých priestoroch, aj tak si so sebou vezmite opaľovací krém!

relayx

·         Je známe, že slnko pokožku vysušuje. Nezabúdajte teda ako na dvojnásobný pitný režim, tak aj na dvojnásobnú hydratáciu pokožky.
·         Vždy po opaľovaní natrite svoju pokožku krémom po opaľovaní. Ak radi používate skôr prírodné produkty, skúste napríklad zainvestovať do Bio kokosového oleja, ktorý je výbornou a hlavne účinnou náhradou za chemický krém.
·         Slnečné lúče sú zdrojom vitamínu D, ktorý potrebujeme pre správne fungovanie organizmu. Jeho nedostatok spôsobuje množstvo fyzických, ale aj psychických ochorení, ako napríklad depresiu.

opalování

·         Tak ako pokožku, aj vaše vlasy slnko vysušuje a odoberá im na kráse, preto si ich pred slnením aspoň zopnite gumičkou. Ak tak nespravíte alebo len zabudnete, dodajte im potrebné vitamíny dodatočne.
·         Čo však robiť v prípade, ak aj napriek všetkým opatreniam si pokožku spálite? Vážne spálenie pokožky je veľmi nezdravé a nepríjemné. Môže vám priniesť horúčky a dokonca aj mierne popáleniny! V takomto prípade musíte pokožku doslova schladiť. Skúste studené obklady, veľmi účinný je aj krém s panthenolom, ktorý je veľmi dôležitý na udržiavanie zdravej pokožky, nechtov aj vlasov.

Ženy

Buďte silné ženy

Viete, čo je v dnešnej dobe skutočne ťažké a obtiažne? Byť ženou. Nie je to len nejaká fráza, podľa ktorej sú ženy presvedčené o tom, že toto pohlavie to má jednoducho v živote obtiažne. Nie je to ani žiadne obviňovanie mužov, ktorí si nevedia vážiť svoje ženy. Je to jednoducho skutočná pravda. Ženy v spoločnosti vôbec nie sú vážené. Naozaj nie a to si môžete byť istý, že ani trochu. Prečo to tak je? Ťažko povedať. V mnohých ohľadoch sú ženy mužom rovnocenné partnerky. Nie každému sa to však páči. Ešte stále funguje to dobre známe „sto ľudí, sto chutí“, no ako je to v skutočnosti?
žena v přírodě

ŽENY VO VYSOKÝCH POZÍCIÁCH

Ak má niekto v dnešnej dobe skutočný problém, tak sú to práve ženy, ktoré sa nachádzajú vo vysokých pozíciách. Len máloktorá zo žien chce byť celý život matkou alebo len ženou v domácnosti. Každá z nás chce niečo dosiahnuť. No akonáhle sa niektorá z nás dostane na vysokú pozíciu, stávame sa pre mužov ohrozením, ktoré oni neznesú. Sme vo vysokých pozíciách dobré. Máme dobré organizačné vlastnosti, dokážeme viesť ľudí. Ale väčšina mužov sa takýchto žien neskutočne bojí. Len máloktorí znesie, že je žena lepšia ako on alebo, že nebodaj zarába lepšie ako on sám.
ženy ve skoku

NENECHAJME SA ZNECHUTIŤ

Mnohé z nás sa napokon tak veľmi zaľúbia, že sú ochotné vzdať sa svojej kariéry len preto, aby sa ich partner necítil mizerne. Pre ženy je jednoducho prirodzené ustúpiť a urobiť pre lásku naozaj všetko. Veľmi často však pri tom strácame samé seba. A to je niečo, čo nás vnútorne úplne zabíja. Verte tomu, že chlap, ktorý to má v hlave perfektne usporiadané od vás nikdy nebude chcieť, aby ste sa vzdala svojej kariéry, ktorú ste si tak dlho a pracne budovala. Bude vás podporovať a nikdy sa pri vás nebude cítiť menejcenne. A už vôbec nebude chcieť od vás, aby ste sa cítili menejcenne pri ňom. Budete vo všetkých ohľadoch rovní. A tak to má byť.

Ženy

Čo spraviť, keď bábätko spadne?

Či už chceme alebo nie, takmer každý rodič si tým prejde. Ani neviete ako, a Vaše malé škvŕňa je na zemi. Mysleli ste si, že Vám sa to nikdy nestane. Že Vaše dieťa nespadne. Dám Vám pár tipov, čo spraviť keď bábätko spadne a ako posúdiť či treba volať záchranku a navštíviť lekára alebo nie.
dítě jako králíček
1) Zachovajte chladnú hlavu, hlavne NEPANIKÁRTE!
2) Ak dieťa môže mať poranenú hlavu, krk, chrbát, panvu, alebo zmysly (prehmatajte hlavičku, skontrolujte reagovanie zmyslov na podnety), nemanipulujte s ním a volajte rýchlu zdravotnú pomoc
3) Ak s dieťaťom môžete hýbať, utíšte ho.
4) Ak drobec neprestáva plakať alebo vracia, vyhľadajte lekára.
5) Ak je bábätko malátne, čudne sa správa alebo upadne do hlbokého spánku, tiež navštívte lekára.
6) Plač je väčšinou signál, že úraz nie je vážny.
7) Ak máte pochybnosti alebo si všimnete iné nezvyčajné správanie dieťaťa, vyhľadajte radšej lekára.
Treba podotknúť, že väčšina pádov nie je nič vážne. Pády netreba preceňovať ale ani podceňovať. S bábätkom ktoré Vám spadne nemusíte hneď utekať na pohotovosť, ale ani si zase z toho nič nerobiť. Pri malých deťoch sú pády pomerne časté. Po páde musíte dobre pozorovať vášho drobca, a jeho zmeny v správaní. Aj napríklad chrápanie dieťaťa, ktoré pred tým nechrápalo je príznak že niečo je zle. Vy sami si najlepšie svoje bábätko poznáte a sami ako rodičia najlepšie viete, či sa Váš drobček nezvyčajne správa alebo mu niečo je.
dítě a polštáře
Veľmi dôležitá je prevencia. Snažte sa čo najviac zredukovať riziko pádov vo vašej domácnosti. Nebezpečné sú napríklad šmykľavá podlaha, nechávanie dieťaťa bez dozoru na posteli alebo gauči. Aj keď váš drobec ešte nelezie alebo sa neprevaľuje, nikdy neviete čo sa mu môže podariť. Taktiež sú nebezpečné rohy nábytku o ktoré sa dieťa môže udrieť.

Hlavne si nič nevyčítajte, ak dieťa spadlo neznamená to že ste zlý rodič.

Ženy

Byť single nie je choroba

Byť nezadaná nie je choroba!
Určite máte kamarátky, ktoré sú v spokojnom a šťastnom vzťahom a inklinujú k tomu myslieť si, že im každá slobodná žena môže iba závidieť? Viete prečo im nemusíte nič závidieť? Odpoveď je jednoduchá. Nie pre každú ženu je typ vzťahu, kde bude každý deň s jej partnerom nezabudnuteľný a puto s jej partnerom bude ako puto medzi zrastenými dvojčatami. Existujú typy  žien, ktoré nedokážu bez problémov nadviazať skutočne dobrý vzťah. Možno ste práve vy ten typ. Čo s tým? Nemajte obavy! Musíte na sebe iba dlhšie pracovať a v budúcnosti sa vám možno podarí nadviazať silnejší vzťah ako majú vaše kamarátky od pätnástich. No to je ďaleká budúcnosť takže prichádza na rad využiť čas, ktorý zostáva do doby pokým nájdete toho pravého. Začnite teda venovať svoje myšlienky prínosným veciam.
západ slunce
Existujú nejaké hobby, na ktoré ste zabudli počas vzťahu alebo ste ich odkladali na druhú koľaj v snahe nájsť vytúženého partnera? Ak áno, šup, vyložte karty na stôl a venujte sa svojim záľubám. Možno vám prinesú do života svetlo, ktoré vám chýbalo a vy objavíte svoj skrytý talent. Ste predsa single. Máte jedinečnú šancu venovať sa iba sebe a dokázať svetu, že vo vás drieme naozaj silná osobnosť. Aj toto storočie potrebuje ženy, ktoré budú reprezentovať ich rod.
paní podnikatelka
Baviť sa treba kvôli sebe a nie kvôli iným!
Aj napriek vašim odhaleným záľubám, ktorými si kopete cestu do budúcnosti vám zostalo stále veľa času a vy sa obávate, že prepadnete blúdivým myšlienkam o obnovení nejakého starého vzťahu? Zastavte! Venujte sa radšej veciam, ktoré vám zvýšia sebavedomie. Učešte sa, pekne sa oblečte a vyrazte za dobrodružstvom. Tak či tak partnera nenájdete doma v skrini na vešiaku. Je čas zdvihnúť kúzelnú paličku a urobiť zmenu. Chcete patriť k tým priemerným či neodolateľným ženám? Buďte originálne. Zabávajte sa. Nie však prostredníctvom alkoholu, bezvýznamných flirtov a ohováraním všetkého živého. Nahoďte svoj najlacnejší mejkap, úsmev, a očarte všetkých naokolo. Navštívte miesta, ktoré majú pre vás zmysel a sú vám blízke. Nemusíte sa trmácať na diskotéku a ukazovať, že nemáte problém baviť sa. Nebavte sa pre ostatných, ale pre seba.
romantická žena
Veď, čo by bolo na tom zájsť do Zoo, na novo postavenú vyhliadku či užiť si západ slnka v parku s obľúbenou knihou. Nič. Je to len na vás a nie na ostatných. Kyslík vám môže rozviazať myseľ a otvoriť oči na toľko, že samota bude posledné načo večer v posteli pomyslíte. A na druhej strane, ktohovie, či niekde na vás nečaká nejaký sexi zoológ alebo človek, ktorého očarí vaša láska k čítaniu. 

Ženy

Môj život osudovej ženy

Veľa z nás si predstaví niečo iné pod osudovou ženou. Muži po nej letia a ona si drží chladnú, no jemnú tvár. Tu je však ten pravý život osudovej ženy, ktorý veľa z vás nevidí. Každá žena sa môže stať osudová, len musí prísť na tajomstvá.

book-419589_64

Sama, no vždy spoločenská

Vedeli ste, že osudová žena nie je obklopená ľuďmi každý deň? Dni radšej trávi sama, sediac na zakúsku s rozčítaným románom. Ako náhle k nej príde niekto známy, jej druhá spoločenská tvár sa objaví a začne sa rozprávať. Nakoniec to skončí pozvaním na kávu či inú akciu. Táto žena dokáže neskutočne očariť skoro každého, a tak pre ňu nie je problém nadviazať kontakt, ale radšej je sama, začítaná do knihy.

Vzbudzujúcirešpekt

Jemná tvár a hanblivý pohľad, no napriek tomu vzbudzuje rešpekt. Ako to je možné? Osudová žena nenechá, aby sa s ňou niekto hral. Je taká, ako ostatný ku nej a vždy má rozumný názor a odpovede. Je tajomná a nezistíte jej pocity, práve preto mužom vždy zamotá hlavu.

Vždyupravená

Na spoločenských akciách má na sebe elegantný make-up a zladené oblečenie. Účes je ako z reklamy na drahé prípravky na vlasy. Dokonca aj bez make-upu vyzerá skvelo. Ona však vie, že sa nemusí líčiť a stačí jej len úsmev, ktorý dokazuje, že má sebavedomie a šarm. Sebavedomie je určitým kľúčom, aby sa stala femme fatale, lebo bez toho, aby sa mala rada, sa ňou nestane. Podobné skúsenosti nájdete tu.

Múdre slová, ktoré lahodia v ušiach

Vždy vyberá slová, ktoré majú nádych tajomna. Nepoužíva vulgarizmy a v spoločnosti sa im vyhýba. Vie, že vykrikovanie nikoho neohúri, a tak si na svoje slovo vždy počká. Nehrá sa na hlúpu, naopak snaží sa vyniknúť v oblasti, v ktorej znie múdro.

řůže

Nezničiteľná

Aká koľvek žena sa ňou môže stať, no musí si byť vedomá, že je nezničiteľná. Drží hlavu hore a rieši problémi, namiesto toho, aby sa im vyhýbala. Nezačína si s mužmi, dokým ich dostatočne nepozná a nevidí v nich budúcnosť. Toto všetko ju robí nezničiteľnou.

Ženy

Single verzus vo vzťahu

Keď ste single, neexistujú žiadne hranice, ktoré by vám kládol niekto iný ako vy sama. Môžete mať všetkých kamarátov omotaných okolo prsta a robiť si s nimi, čo len chcete. Kam ale siahajú vaše hranice? Nakoľko si samú seba vážite?
Sú ženy, ktoré sa aj bez partnera správajú ako zadané. S mužmi neflirtujú, nevyhľadávajú ich spoločnosť, nemajú stovky priateľov mužského pohlavia. Pre muža v dnešnej dobe môže byť taká žena bez akéhokoľvek záujmu nepríťažlivá. Neustále stretávam mužov, ktorí sa hanbia poriadne prihovoriť, ak nemajú vypité. Na druhej strane, je niekoľko takých mužov, ktorých baví, keď môžu ženu dobývať ako nejakú pevnosť. Vychádza to z ich prirodzenej túžby loviť, preto tento neprístupný typmôže mať aj viac nápadníkov.

sexy žena

Niekde v strede medzi úplne neprístupnou ženou, ktorá sa tvári, že je zadaná a úplnou radodajkou, je žena, ktorá sa síce nehanbí dať do reči, ale stále má svoje hranice prístupnosti. Tu už záleží, či je viac ako neprístupný typ alebo viac ako radodajka. Sebavedomá žena nemá problém si muža uloviť sama. Nepotrebuje, aby ju niekto zvádzal, pretože od takého chlapa sa nedá očakávať viac ako len sex. Ona vie, že pokiaľ chce ostať sama a neplytvať svojím časom na niekoho, kto si bude hladkať ego, že ju položil na lopatky, musí hľadať niekoho, kto nie je úplne prístupný. Pretože aj u mužov môžeme rozoznať podobné stanovenie hraníc ako u žien.

balet

Radodajkyproste existujú, ale sú aj muži, čo majú radi sex rovnako ako ľahko prístupné ženy. Takýto typ azda netreba opisovať. Vaše hranice si nastavujete sama. Ak ste zvyknutá, správať sa ako zadaná aj keď ste single, nie je žiadny dôvod, prečo by ste nemali mať partnera. Ak vás vzťah jednoducho zväzuje, lebo predsa ide o nejaký záväzok, určite sa do žiadneho nehrňte. Aj na vzťahy treba určitú psychickú vyspelosť a odhodlanie, lebo keby to bolo také jednoduché, tak by na svete boli len idylické manželstvá a nebolo by toľko rozvodov a nezobratých párov. Chce to naozaj dávku odvahy sa do niečoho takého pustiť.

A potom sú tu zadané ženy. Z pohľadu single žien môžu vyzerať ako ženy neschopné existovať bez chlapa, ktoré nemôžu poriadne ani vystrčiť päty z domu. Ale ak máte tolerantného partnera, ktorý sa navyše chce baviť s vami, tak pre vás byť zadaná nemusí ani znamenať, že sa začnete obmedzovať. Ak máte rada diskotéky, tak na ne jednoducho chodíte s partnerom a nenecháte ho, aby vám zobral spôsob, ako sa zabaviť a zbaviť sa stresu. Samozrejme, sa to netýka kontaktu s inými mužmi. Nemôžete úplne izolovať samú seba od opačného pohlavia, ale musíte vedieť, koľko si môžete dovoliť. To, že vy ste „za vodou“ a máte partnera, nemusí vždy znamenať, že druhá strana to berie rovnako. V tomto ohľade zadaná žena musí byť opatrná, ale v podstate rovnako, ako keď ste single. Lebo kamaráta nechcete trápiť tým, že mu dávate falošnú nádej aj keď ste single.

Niekedy nie je až taký veľký rozdiel v tom, byť zadaná a single.

Ženy

Ako byť ženou, ktorá môže byť na seba hrdá

Ženy a muži sú rozdielne bytosti
Je veľmi potrebné si uvedomiť tento fakt. Pretože je úplná zbytočnosť snažiť sa im akýmkoľvek spôsobom vyrovnať. Je to naozaj hlúposť. Muži sú z podstaty úplne iní ako my. My sme tie jemnejšie emotívne bytosti, ktoré sú skôr pasívne a reagujú skôr emočne ako racionálne. Spravidla si muži tieto črty osobnosti nevážia a viete prečo? Pretože si ich nevážime ani my! Prestaňme sa porovnávať s mužmi. Sme dokonalé vo svojej podstate a nepotrebujeme sa im vyrovnať, pretože na jednej rovine s nimi už sme.
 úsvit nad mraky
Empatia
Nebudeme si klamať, často si veci až príliš pripúšťame k telu. Keď si to uvedomíme, snažíme sa to zmeniť, no potlačiť podstatu nie je to správne riešenie. Premeňte precitlivenosť na empatiu. Vcíťte sa do koži kolegu, ktorý práve preživa krízu v manželstve alebo kolegyne, ktorej blízky má vážny zdravotný problém. Vaším kľúčom je práve starosť o druhých.
 
Nezávislosť
To je niečo s čím máme problém. Sme závislé na partneroch, na rodičoch, na deťoch… a čo tak byť závislá len sama na sebe? Trochu sebelásky nikdy nezaškodí. Prestaňte mať potrebu byť stále s niekým a naučite sa byť sama so sebou.
 argumentace muže a ženy
Sebavedomie je kľúč ku všetkému
Samozrejme, na zdravej úrovni a bez akejkoľvek podobnosti s namyslenosťou a samoľúbosťou. Skúste si každé ráno a každý večer sama pre seba povedať, čo na sebe máte rady. Od povahových vlastností cez výzor. Každý na sebe musí nájsť pár maličkostí, ktorých by sa nechcel zbaviť, ktoré má rád a ktoré si na sebe váži. Keď si budete vážiť samy seba, budú si vás vážiť aj ostatní okolo vás. A to je predsa hlavným kľúčom ku šťastiu. Buďte na seba hrdá. Ostatní ľudia budú tiež.
 
Čo máte na sebe rada?
Vypíšte si zoznam vecí, ktoré na sebe jednoducho zbožňujete. Či sú to oči, alebo to, ako vyzeráte v tých úzkych nohaviciach, zmysel pre humor alebo to, že ste vysokú školu skončili s červeným diplomom. Vypíšte si to a opakujte si to ako mantru vždy pred spaním.

Ženy

5 trikov pre každú ženu

Tlačia vás topánky? Tomu je koniec
Poznáte to, keď vidíte v obchode krásne kožené čižmičky alebo lodičky, vyskúšate si ich, máte pocit, že vám dokonale padnú, no po jednom dni v práci by ste ich najradšej niekam zahodili? No nemôžete to urobiť, keď boli predsa také drahé. Ale čo s nimi? Zoberte si hrubú ponožku, navlečte si ju na nohu a obujte si topánku. Potom vezmite fén a slabo na topánku fúkajte teplý vzduch. Uvidíte, že topánky zaručene povolia!
 žena s chytrým nápadem
Problematická pleť? Pomôže citrón
O tom, že vitamín C je na pleť najlepší kamarát ste už určite počuli. Zaobstarajte si citrón v čerstvej podobe, zrieďte ho s vodou a prikladajte si ho na pleť. Podľa reakcií vašej pleti uvidíte, v akom množstve vám a vašej tvári robí dobre. Potom ho používajte podľa potreby.

problmatická pleť
Fľak od mejkapu alebo rúžu už nebude problém

Nie je nič horšie, ako keď vám fľak od líčenia urobí šarapatu na obľúbenom tričku. No nemusí to viac byť katastrofa.
Rúž- Ak ide o fľak od rúžu, miesto nastriekajte lakom na vlasy a nechajte pôsobiť desať minút. Potom miesto pretrite špongiou a dajte hneď do prania. Ďalšia alternatíva je na miesto nalepiť pásku a trhaním by mal rúž zísť dole.
Mejkap- Pred praním použite holiacu penu alebo šampón. Mali by mejkap z oblečenia odlepiť.
Linka na oči- Nesiahajte hneď po chemickom odstraňovači, skúste najprv použiť soľ. Nasypte trochu na miesto, kde sa škvrna nachádza a pretrite ho handričkou. Potom dajte oblečenie do prania.
Vodeodolná riasenka- Na to je najlepšie použiť malé množstvo odstraňovača vodeodolného mejkapu. Dávajte však pozor, aby vám neurobil ešte väčšie fľaky.
 
Dúfame, že vám naše rady boli aspoň trochu užitočné. Veríme, že vám pomôžu. A budeme radi, keď naše rady odporúčite aj svojim kamarátkam, mamám alebo starým mamám (hoci tie so svojimi múdrosťami už možno všetky tieto triky poznajú).

Ženy

Silné ženy v literatúre

V dnešnej dobe sa často muži cítia ohrození silnými ženami. V minulosti to tak nebolo, respektíve sa snažili všetkými možnými spôsobmi zabrániť, aby to tak nebolo (samozrejme, česť výnimkám!). Ešte o niečo horšie to mali v minulosti spisovateľky, ktoré sa poväčšine vedeli zapáčiť len ženskému osadenstvu. Niekedy to platí aj v súčasnosti, čo je viac než len smutné. S rokmi pribudú čoraz viac žien, ktoré sú oddané písaniu. Tu máte hneď tri silné ženy, ktoré stoja za zmienku.
 žena s knihou na klíně
Jane Austenová
Anglická spisovateľka, ktorá sa svojimi románmi navždy zapísala do dejín svetovej literatúry. Jej diela sa tešia obľube už teraz, hoci v dobe ich vzniku to nebolo veľmi ľahké. Spisovateľstvo samo o sebe veľmi populárne nebolo. A ešte k tomu spisovateľstvo a žena? Hotová katastrofa. Napriek tomu sa aj v tej dobe našlo veľa vysoko uznávaných ľudí, ktorí jej tvorbu obdivovali.
 
J. K. Rowlingová
Meno, ktoré naozaj nie je potrebné rozoberať. Fenomén Harryho Pottera sa teší popularite neustále, aj po toľkých rokoch od vydania prvého dielu. Už cesta k samotnému vydaniu bola tŕnistá, odmietlo ju niekoľko vydavateľstiev, kým sa dostala k tomu, ktoré jej pomohlo splniť jej sen. Napriek tomu si musela upraviť meno, aby bola kniha príťažlivá aj pre chlapcov. Samotná autorka povedala, že prvé listy od jej fanúšikov sa začínali slovami: Milý pán Rowling. Jo patrí v súčasnosti k najbohatším autorom, aj keď väčšinu svojho majetku dala na charitu.
 nástupiště do Bradavic
Terézia Vansová
Aby sme neboli vždy len pri menách svetovej literatúry, tu je meno, ktoré by mala poznať každá Slovenka. Okrem toho, že bola spisovateľka, bola zakladateľkou prvého ženského časopisu na Slovensku Dennica, funkcionárka ženského spolku Živena a veľká podporovateľka ochotníckych divadiel. V živote to nemala ľahké, postrehla ju jedna tragédia za druhou, od úmrtia synčeka až po samovraždu jej manžela. No napriek všetkým peripetiám si jej meno zaslúži pozornosť.

Ženy

Keď sa narodí nový človiečik

Každá, ktorá to už zažila, určite chápe. Celých deväť mesiacov sa tešíte na to, ako svoj malý uzlíček vezmete do náručia a budete mu môcť venovať všetku svoju lásku, nehu, opateru a každú chvíľu svojho času. Keď to konečne príde a vy ste odrazu hrdou maminou, ktorá je odhodlaná postarať sa o svoje dieťatko a všetko s ním spojené tak, ako ste si to vysnívali, nastáva často problém.
vlasatý novorozenec
Ono sa možno zdá, že také bábätko len papá, kaká a spinká, ale nie je to celkom tak. Tie šťastnejšie mamičky, u ktorých to tak funguje a ich detičky sa nepotrebujú stále nosiť na rukách alebo hojdať v kočíku môžu byť naozaj veľmi spokojné a prvé dni s bábätkom nemusia byť pre ne veľkou záťažou. Ale sú aj detičky, ktoré potrebujú neustále cítiť prítomnosť svojej mamy alebo ich trápia bolesti bruška či iné zdravotné ťažkosti.

Vtedy je mamina, ktorá je ešte slabá po pôrode, nevyspatá kvôli bezsenným nociam a strhaná z toho, že je toho na ňu asi priveľa jedným uzlíkom nervov, ktorý len čaká na to, kedy vybuchne. Novopečené mamičky zažívajú veľa nového a musia sa prispôsobiť všetkým zmenám, ktoré im do života prinieslo ich bábätko. Niekedy to zvládajú lepšie, inokedy zasa horšie. Je to prirodzené a žiadna mama by si nemala dávať za vidu, že je neschopná, pretože jej dieťatko plače častejšie ako iné deti a ona asi nie je dobrou mamou.
 žena ve svetru
Ako pomôcť?
Prvoradou oporou v týchto chvíľach by mal byť pre ženu jej partner, manžel. Obaja sa stali rodičmi, preto by v tom mali byť spolu. Novopečený otecko by sa mal tiež čo najviac zapájať do starostlivosti o bábätko, samozrejme tak, ako mu to umožní jeho práca a povinnosti. Rovnako by mal viac pomáhať s domácimi prácami či varením.

Možno sa zdá, že keď je žena celý deň doma, mala by to zvládať bez problémov sama. Opak je ale pravdou. Hlavne v prvých dňoch potrebuje mamička hlavne oddych a pohodu, aby sa plnohodnotne mohla starať tak o dieťatko ako aj o seba a potom aj  o domácnosť. Jej vyčerpanosť a nervozita môžu totiž viezť k strate materského mliečka, úzkostiam či depresiám, čo naozaj nepomôže nikomu.

V prvých dňoch sa do starostlivosti o novú rodinku často zapájajú aj staré mamy, ktoré chcú „mladým“ pomôcť. Je pekné, ak je to tak, ale treba to robiť citlivo a s mierou. Mladé maminy totiž často potrebujú mať kľud a učiť sa starať sa o bábätko samy. A to staré mamy plné „starých dobrých rád a skúseností“ nemusia vždy chápať. Je dobré, vysvetliť si odkiaľ pokiaľ si mamina pomoc vyžaduje a z čím potrebuje, aby je bolo pomáhané. A samozrejme je na mieste, aby aj stará mama, ktorá je ochotná venovať svoj čas pocítila aj patričnú vďaku.
 
Návštevy? Radšej nie!
Samozrejme, každý je zvedavý na malého človiečika a chce ho čo najskôr vidieť, prípadne s niečím pomôcť. Preto sa viac ako obyčajne nahlasujú návštevy, ktoré to myslia síce dobre, ale mladá rodina s bábätkom túto pozornosť v prvých týždňoch naozaj nepotrebuje.  Ak sú ľudia citliví a asertívni, pochopia, ak ich návštevu zdvorilo odmietnete.
 žehlička u prádla
Ako to celé zvládnuť?
·         byť v pohode, veď na tieto chvíle ste sa toľko tešili
·         mať na pamäti, že prvoradé je pohodlie a spokojnosť vás a vášho bábätka, trochu rozhádzaný byt či neutretá dlážka vás nesmie vyviesť z miery
·         ak potrebujete pomôcť, nebojte sa o ňu požiadať
·         tešte sa z každého momentu, ktorý so svojím dieťatkom prežívate, pretože čas beží veľmi rýchlo
·         opakujte si, že všetko zvládnete a o pár mesiacov budete na toto obdobie nostalgicky spomínať