keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Keď sa narodí nový človiečik
Ženy

Keď sa narodí nový človiečik

Každá, ktorá to už zažila, určite chápe. Celých deväť mesiacov sa tešíte na to, ako svoj malý uzlíček vezmete do náručia a budete mu môcť venovať všetku svoju lásku, nehu, opateru a každú chvíľu svojho času. Keď to konečne príde a vy ste odrazu hrdou maminou, ktorá je odhodlaná postarať sa o svoje dieťatko a všetko s ním spojené tak, ako ste si to vysnívali, nastáva často problém.
vlasatý novorozenec
Ono sa možno zdá, že také bábätko len papá, kaká a spinká, ale nie je to celkom tak. Tie šťastnejšie mamičky, u ktorých to tak funguje a ich detičky sa nepotrebujú stále nosiť na rukách alebo hojdať v kočíku môžu byť naozaj veľmi spokojné a prvé dni s bábätkom nemusia byť pre ne veľkou záťažou. Ale sú aj detičky, ktoré potrebujú neustále cítiť prítomnosť svojej mamy alebo ich trápia bolesti bruška či iné zdravotné ťažkosti.

Vtedy je mamina, ktorá je ešte slabá po pôrode, nevyspatá kvôli bezsenným nociam a strhaná z toho, že je toho na ňu asi priveľa jedným uzlíkom nervov, ktorý len čaká na to, kedy vybuchne. Novopečené mamičky zažívajú veľa nového a musia sa prispôsobiť všetkým zmenám, ktoré im do života prinieslo ich bábätko. Niekedy to zvládajú lepšie, inokedy zasa horšie. Je to prirodzené a žiadna mama by si nemala dávať za vidu, že je neschopná, pretože jej dieťatko plače častejšie ako iné deti a ona asi nie je dobrou mamou.
 žena ve svetru
Ako pomôcť?
Prvoradou oporou v týchto chvíľach by mal byť pre ženu jej partner, manžel. Obaja sa stali rodičmi, preto by v tom mali byť spolu. Novopečený otecko by sa mal tiež čo najviac zapájať do starostlivosti o bábätko, samozrejme tak, ako mu to umožní jeho práca a povinnosti. Rovnako by mal viac pomáhať s domácimi prácami či varením.

Možno sa zdá, že keď je žena celý deň doma, mala by to zvládať bez problémov sama. Opak je ale pravdou. Hlavne v prvých dňoch potrebuje mamička hlavne oddych a pohodu, aby sa plnohodnotne mohla starať tak o dieťatko ako aj o seba a potom aj  o domácnosť. Jej vyčerpanosť a nervozita môžu totiž viezť k strate materského mliečka, úzkostiam či depresiám, čo naozaj nepomôže nikomu.

V prvých dňoch sa do starostlivosti o novú rodinku často zapájajú aj staré mamy, ktoré chcú „mladým“ pomôcť. Je pekné, ak je to tak, ale treba to robiť citlivo a s mierou. Mladé maminy totiž často potrebujú mať kľud a učiť sa starať sa o bábätko samy. A to staré mamy plné „starých dobrých rád a skúseností“ nemusia vždy chápať. Je dobré, vysvetliť si odkiaľ pokiaľ si mamina pomoc vyžaduje a z čím potrebuje, aby je bolo pomáhané. A samozrejme je na mieste, aby aj stará mama, ktorá je ochotná venovať svoj čas pocítila aj patričnú vďaku.
 
Návštevy? Radšej nie!
Samozrejme, každý je zvedavý na malého človiečika a chce ho čo najskôr vidieť, prípadne s niečím pomôcť. Preto sa viac ako obyčajne nahlasujú návštevy, ktoré to myslia síce dobre, ale mladá rodina s bábätkom túto pozornosť v prvých týždňoch naozaj nepotrebuje.  Ak sú ľudia citliví a asertívni, pochopia, ak ich návštevu zdvorilo odmietnete.
 žehlička u prádla
Ako to celé zvládnuť?
·         byť v pohode, veď na tieto chvíle ste sa toľko tešili
·         mať na pamäti, že prvoradé je pohodlie a spokojnosť vás a vášho bábätka, trochu rozhádzaný byt či neutretá dlážka vás nesmie vyviesť z miery
·         ak potrebujete pomôcť, nebojte sa o ňu požiadať
·         tešte sa z každého momentu, ktorý so svojím dieťatkom prežívate, pretože čas beží veľmi rýchlo
·         opakujte si, že všetko zvládnete a o pár mesiacov budete na toto obdobie nostalgicky spomínať