keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Silné ženy v literatúre
Ženy

Silné ženy v literatúre

V dnešnej dobe sa často muži cítia ohrození silnými ženami. V minulosti to tak nebolo, respektíve sa snažili všetkými možnými spôsobmi zabrániť, aby to tak nebolo (samozrejme, česť výnimkám!). Ešte o niečo horšie to mali v minulosti spisovateľky, ktoré sa poväčšine vedeli zapáčiť len ženskému osadenstvu. Niekedy to platí aj v súčasnosti, čo je viac než len smutné. S rokmi pribudú čoraz viac žien, ktoré sú oddané písaniu. Tu máte hneď tri silné ženy, ktoré stoja za zmienku.
 žena s knihou na klíně
Jane Austenová
Anglická spisovateľka, ktorá sa svojimi románmi navždy zapísala do dejín svetovej literatúry. Jej diela sa tešia obľube už teraz, hoci v dobe ich vzniku to nebolo veľmi ľahké. Spisovateľstvo samo o sebe veľmi populárne nebolo. A ešte k tomu spisovateľstvo a žena? Hotová katastrofa. Napriek tomu sa aj v tej dobe našlo veľa vysoko uznávaných ľudí, ktorí jej tvorbu obdivovali.
 
J. K. Rowlingová
Meno, ktoré naozaj nie je potrebné rozoberať. Fenomén Harryho Pottera sa teší popularite neustále, aj po toľkých rokoch od vydania prvého dielu. Už cesta k samotnému vydaniu bola tŕnistá, odmietlo ju niekoľko vydavateľstiev, kým sa dostala k tomu, ktoré jej pomohlo splniť jej sen. Napriek tomu si musela upraviť meno, aby bola kniha príťažlivá aj pre chlapcov. Samotná autorka povedala, že prvé listy od jej fanúšikov sa začínali slovami: Milý pán Rowling. Jo patrí v súčasnosti k najbohatším autorom, aj keď väčšinu svojho majetku dala na charitu.
 nástupiště do Bradavic
Terézia Vansová
Aby sme neboli vždy len pri menách svetovej literatúry, tu je meno, ktoré by mala poznať každá Slovenka. Okrem toho, že bola spisovateľka, bola zakladateľkou prvého ženského časopisu na Slovensku Dennica, funkcionárka ženského spolku Živena a veľká podporovateľka ochotníckych divadiel. V živote to nemala ľahké, postrehla ju jedna tragédia za druhou, od úmrtia synčeka až po samovraždu jej manžela. No napriek všetkým peripetiám si jej meno zaslúži pozornosť.