keyboard_arrow_right
Zvieratá
Zvieratá

Zaujímavé fakty o zvieratách

Máte prehľad o tom, koľko pavúkov sa skrýva vo vašej záhrade? Ríša zvierat je doposiaľ neprebádaná, hoci sme i mysleli, že podstatnú časť z nej už dávno poznáme. Bežnému človeku však zostáva zahalených tajomstvom mnoho faktov a zaujímavých informácií zo života zvierat. Tu je výber niektorých z nich.
-Psy patria do skupiny, o ktorej toho vieme dosť, ale priznajte sa, vedeli ste, že jedna rasa nemá ružový jazyk? Hovoríme o čau-čau, ten ho má modrý.
-V ďalekej čínskej divočine žije vodný jeleň, vyznačujúci sa anomáliami. V hornej časti papule mu totiž vyrastajú kly, ale to nie je všetko, po narodení je aký maličký, že ho dokážeme skryť do dlane.

moucha

-Poďme sa pozrieť do Afriky. Tu žije lev púšťový, ktorý sa o svoju rodinu nestará, to prenecháva svojej polovičke. Samice totiž ulovia až 90 percent ulovenej potravy. V rovnakých oblastiach žije aj pštros dvojprstý. Vyniká v behu, je schopný predbehnúť aj koňa.
-Hmyz nie je určite nikomu sympatický, no napriek tomu ho na planéte žije veľké množstvo. Na jedného človeka pripadá asi jeden milión mravcov, 50 tisíc pavúkov pripadá na zhruba 0,4 hektára trávnatej plochy. Tieto čísla jasne hovoria o tom, že sme v menšine. Okrem toho sú pavúky veľmi odolné, aj niekoľko rokov dokážu prežiť bez potraviny. Mravce zasa nikdy nespia, a napríklad svetluška svätojánska vytvára svetlo, ale bez generovania tepla zároveň.

pštros

-Porekadlo „ste to, čo jete“, isto poznáte. To celkom platí na Plameniaka červeného, ktorý sa živí krevetami a práve im vďačí za svoje krásne sfarbenie, pretože pigmenty vtákov sa prenášajú do jeho peria. O tom, že labuť je výborne chránená pred nepriaznivým počasím vieme, ale zaujímavé na tom je, že to má na svedomí počet peria, ktorý dosahuje až 25 tisíc kusov.
Skutočne zaujímavé fakty, ale to nie je ani zďaleka všetko. Na webových stránkach toho nájdete podstatne viac, tam sa dozviete aj iné skutočnosti o zvieratách, ktoré boli pre nás doposiaľ tajomstvom.

Zvieratá

Chcete dať vášmu drobcovi chlpáčika?

Keď ide o zvieratká, je občas naozaj veľmi ťažké sa rozhodnúť, ktoré by bolo pre vás či pre vašich drobcov, ktorých máte doma, to najlepšie. Pretože vybrať zvieratko, to je naozaj veľmi ťažký a veľmi zložitý proces, ktorým si proste musíte prejsť a nechať si to skutočne prejsť hlavou. Niekedy je to možno ťažké, ale nakoniec aj sami uvidíte, prečo to malo svoj zmysel. Nech sa deje čokoľvek, nakoniec sa určite aj tak dopracujete k tomu, že pre vásho drobca bude najlepšia poriadna vlna zodpovednosti, a to v podobe psíka. Neznamená to však, že svojmu dieťaťu dáte na starosť psíka iba preto, aby sa naučilo zodpovednosti.

kočka a pes
 
Pes nie je hračka a práve preto si musíte poriadne svoje rozhodnutie premyslieť a rátať aj s tým, že môžu prísť dôsledky, keď to necháte len tak. Nemusíte sa však ničoho obávať. Uvidíte, že nakoniec to bude stáť za to, musíte však urobiť maximum preto, aby ste boli spokojný s tým, čo práve robíte. Musíte byť pripravený na to či vlastne chcete psíka aj vy, inak je jasné, že to nemá veľmi význam. Nemusíte sa však ničoho obávať. Je pravdepodobné, že na svete ani neexistuje dieťa, ktoré by netúžilo po psíkovi, takže sa máte, na čo tešiť.

buldok
 
Aj keď sa možno obávate toho, čo príde a ako sa k tomu postavíte, môžete si byť istý tým, že nakoniec to bude niečo, na čo sa môžete naozaj poriadne zamerať a s čím môžete rátať, keď sa deje niečo, s čím nie ste úplne stotožnený. Verte tomu, že sa to dá a verte aj tomu, že možno práve psík prebudí vo vašich deťoch to, čo ste predtým ani netušili, že v nich drieme. Nebojte sa ukázať im, že im veríte a že chcete, aby bolo všetko podľa nich. Je jasné, že nakoniec aj sami veľmi dobre zbadáte, že to malo svoj význam a že záleží na tom, aby sa vaše dieťa o psa postarať vedelo. A verte tomu, že je to naozaj veľmi dôležité a má to svoj vlastný význam a aj zmysel. Ide iba o váš postoj.

Zvieratá

Najmenší verní priatelia

Obľuba čo najmenších maznáčikov rastie každý rok. Prečo sú tí malí takí populárni?
·         Hovorí sa, že malý pes je staré šteňa, dokonca aj v staršom veku, nestráca nadšenie.
·         Malí psi sú veľmi lojálni voči svojmu pánovi: len zriedka sa stávajú obeťami ťažkostí a sú pripravený vrhnúť sa do boja, ak je ich majiteľ v nebezpečenstve.
·         Títo psi zaberajú malý priestor, vyžadujú si minimálnu starostlivosť. Okrem iného sú malé psy čisté.
·         Takéto plemená sa dokonale hodia aj k alergikom.

štěňátko

V roku 2004 bol v Guinnessovej knihe rekordov zapísaný pes menom Danka, chovom Chihuahua, tento drobec mal len 18 cm a vážil 764 gramov. V meste Revúca na Slovensku sa tento miniatúrny držiteľ rekordov narodil. Danka je najmenší pes na svete. Pes má vynikajúcu chuť do jedla, denne zje asi 70 gramov suchého pokrmu a ani to na ňom nie je vidno.

V Guinnessovej knihe rekordov bol aj ďalší malý pes, Chihuahua Haven St. Brandy. Žije v americkom Largo na Floride. Jeho dĺžka od špičky chvosta až po špičku nosa je len 15,2 cm. Hmotnosť je asi len 0,2 kg. Už niekoľko rokov bol tento pes najmenší na svete a počas tejto doby sa nezväčšil ani o centimeter. Mimochodom, v Guinnessovej knihe rekordov je pes zobrazený na dosť nezvyčajnej fotografii: vedľa neho je najvyšší pes na svete, ktorý drží v papuli 5 týchto malých šteniatok.

pejsek

A ďalším uchádzačom o titul najmenšieho psa na svete je Chihuahua menom Ducky. Dĺžku má len 12 cm, pričom hmotnosť je presne 621 g. Hmotnosť ďalšieho domáceho miláčika ťažko presahuje 100 g – je to 3-krát nižšia ako hmotnosť morčiat. Dĺžka malého načechraného krásavca je 12 cm.
V roku 2014 bol ako najmenší pes na svete uznávaný Chihuahua Milli. Jeho veľkosť je – 9,65 cm. Napriek svojej malej veľkosti a veľkej pravdepodobnosti zranenia (kvôli krehkosti kostí,), pes aktívne trávi čas mimo domova. V prvých mesiacoch svojho života Miracle Millie bola umiestnená v čajovej lyžičke a bola kŕmená pipetou. V roku 2017 je jej hmotnosť 0,4 kg.

Zvieratá

Mimikry – Ako jesť a nebyť zjedený

Mimikry je schopnosť niektorých zvierat a rastlín podobať sa neživému predmetu, či splynúť s prostredím, kvôli obrane, schovaniu sa, alebo pre získanie iných výhod. Modlivky sa snažia nalákať korisť keď vyzerajú ako rastlina. Zvieratá, ktoré ovládajú mimikry môžu dokonca napodobňovať zvuk, vôňu, nielen výzor. Napríklad jeden druh svätojánskej mušky napodobňuje svetielka a feromóny iného, aby ho chytil a zjedol.

 maskovaný motýl

Jeden z najrozšírenejších druhov mimikry bol identifikovaný anglickým prírodovedcom Walterom Batesom, ktorý strávil viac ako desať rokov prieskumom Amazónie v polovici 19. storočia. Práve vďaka intenzívnym štúdiám motýľov pozoroval a opísal to, čo sa neskôr stalo známym ako batesovské mimikry. Je to skutočnosť, že neškodný druh zvieraťa nadobudne vzhľad nebezpečného druhu. Príklad, ktorý Bates uviedol, boli netoxické motýle, ktoré majú rovnaké varovné sfarbenie ako druhy, ktoré sú jedovaté pre dravcov.

 

Nemecký prírodovedec 19. storočia Fritz Müller opísal iný druh mimikry. Müllerovské mimikry je, keď sa dva druhy alebo skupiny zvierat navzájom napodobňujú. Mnohé druhy ôs a včiel si napríklad spoločne vyvíjali rovnaké sfarbenie a vonkajšie znaky, na odvrátenie budúcich predátorov, aj keď je často ťažké určiť, ktoré druhy kopírovali. Keď skupina rôznych druhov vyvíja tento spoločný kód, nazýva sa to "kruh mimikry", ktorý je vysoko efektívny.

 pruhovaná ryba

V snahe jesť a nebyť zjedený, mnohé rastliny, zvieratá a iné živé bytosti v lese i mimo neho vyvinuli rôzne stratégie, aby si zabezpečili svoje miesto v kolobehu života. Niektoré z týchto stratégií zahŕňajú skrytie sa, predstieranie nebezpečenstva. Niektoré zvieratá dokonca vyvinuli triky a podvody, aby prežili.

 

Nielen samotné zvieratá sa dokážu skrývať, dokonca aj niektoré vtáčie vajíčka vyzerajú ako kameň, aby ich v prípade ak vypadnú z hniezda, nezjedli iné zvieratá.

Zvieratá

Prečo psík?

Prečo mať doma psíka? Väčšina ľudí o tomto absolútne ani len nepremýšľa, pretože mať psa je naozaj niečo úžasné. Bez debaty, je to tak. Veď prečo inak by sme o ňom tvrdili, že je to ten najlepší priateľ človeka? Pretože to jednoducho ani inak nejde. Psík je jednoducho tvor, ktorý nás sprevádza v časoch a aj v nečasoch. Je však smutné, že mnohí ľudia, ktorí po ňom celý život túžia nemajú tú možnosť kúpiť si ho či adoptovať. Jednoducho majú malý byt alebo nedostatok času. No napriek tomu je fajn, keď ho môžete mať.

pes

Je vôbec nutné rozprávať o tom, koľko výhod vlastne pes má? Veď je to to najlepšie zviera, ktoré vás môže v živote stretnúť. Niektorí ľudia z neho možno majú panický strach, no napriek tomu sa teší veľkej obľube a my sa tomu nebudeme čudovať. Už len keď si pozrieme obrázky rozkošných šteniatok alebo jednoducho psíkov, ktorí čakajú na svoj domov v útulku. Urobili by sme čokoľvek, aby sme si ho mohli zobrať domov. Viete však, aké sú výhody mať doma psíka? A prečo by ste si ho mali zaobstarať hneď teraz a bez váhania?

1.       Je to najlepší priateľ. Uvidíte, že toto sa vám určte osvedčí. Nie je nič lepšie, ako mať najlepšieho kamaráta, ktorý na vás miluje úplne všetko. Nezáleží mu na tom či ste upravený, alebo či strávite celý deň v pyžame. Vždy vás bude milovať presne takého, aký naozaj ste.

2.       Vždy vás bude doma čakať.Psík sa nevie dočkať, kedy prídete domov a smúti, keď z domu odchádzate. Verte tomu, že vás bude vždy verne čakať pri dverách a nemusíte sa báť, že by sa na vás netešil. Jeho radosť bude určite nefalšovaná.

štěně

3.       Dajte zbohom depresii.Dá sa mať vôbec depresiu, keď máte doma huňaté klbko? Keď vám nebude dobre, váš psík to okamžite vycíti a začne sa vám aj patrične vtierať. Uvidíte, že to budete milovať. Stačí vám jedno obliznutie a všetko vás prejde. A verte tomu, že oveľa rýchlejšie, ako keby ste boli sami.

Zvieratá

Prečo si zaobstarať ako domáceho miláčika PSÍKA?

Verím, že vás úvod neodradil, pretože teraz sa zamierame skôr na výhody, ktoré so sebou prináša vlastníctvo psíka. Veď to je krásne stvorenie…. Ale to všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch:

doga

  1. Schudnete.

Myslím, že viac nemusím pridávať, pretože je to veľmi jednoduché. Pes potrebuje pravidelné prechádzky, pretože mu jednoducho treba vykonať potrebu. Napriek tomu, že je vonku lejak, vy musíte. Nikto iný vás nevytiahne v takom nečase von, iba on – váš HAVKO. Teraz mi možno namietate, pretože bývate v dome. ALE!!! Neverím, že ani vy nepôjdete so svojím havkom aspoň raz za mesiac na prechádzku. Ja chodím vždy, keď mám voľnú chvíľu, pretože keď vidím aká je šťastná, že ideme, je to na nezaplatenie! A aby som nezabudla dodať, že aj vaša kondička sa zlepší. Vidím to sama na sebe, takže je to informácia z prvej ruky

ovčák

  1. Nikto sa nebude tak tešiť, keď prídete domov!

Ešte som nevidela človeka, ktorý by sa dokázal tak tešiť ako psy, keď prídete z roboty domov. Nie nadarmo sa hovorí vtip: Skúste zavrieť svoju ženu a psa do kufra auta. A skúste si tipnúť, kto sa viac poteší, keď vás uvidí. No predsa PES. To vám snáď nemusím ani písať. Je to nenahraditeľné cítiť tú psiu lásku.

  1. Keď vám bude smutno je tu on

Nič od vás nevyžaduje iba, aby ste mu dali papať a piť. Nič viac. Nemusíte ho mať ani radi, ale to sa proste nedá, nemať ho rád. Je to tak nevinné, milé stvorenie, ktoré na vás hľadí krásnymi psími očkami. Nechápem ľudí, ktorí im dokážu ublížiť! A keď vaša priateľka ešte nebude doma z roboty, tak stále tu bude on, ktorý vám bude robiť spoločnosť.

německý ovčák

  1. Bude vás strážiť

To by asi malo byť na prvom mieste, prečo si ľudia zaobstarávajú PSÍKA. Je to určite lepší pocit, keď nie ste doma a máte na dvore psíka. Ale aj, keď ste doma. Zabreše a vy hneď môžete vykuknúť, kto to čaká pri bráne a zvoní na nefunkčný zvonček. Je to taký prírodný zvonček :D. A častokrát zadarmo, pretože nechcených psíkov je na celom, celučičkom svete stovky, až tisícky. Keď pôjdete na hríby do lesa, budete sa cítiť oveľa bezpečnejšie ako keby ste išli samy.
Ja si myslím, že už som vás dostatočne presvedčila, že HAVKO je pre vás to pravé orieškové…

Zvieratá

Správne krmivo pre psa

Pokiaľ sa chystáme zaobstarať si domáceho miláčika, je potrebné vopred si pripraviť nejaké jedlo preňho. Pokiaľ ide o šteniatko tak šteňacie granulky, v prípade väčšieho psa iné. Nie je to však také jednoduché. Keďže psíkovi chceme dopriať čo najzdravší vývin, chutnú stravu a výživu, dostatok energie na šantenie a krásnu lesklú srsť musíme hľadieť pri výbere toho správneho krmiva na isté hodnoty.

granule
 
Keďže pes je mäsožravec, jeho strava by mala obsahovať čo najviac mäsa, bielkovín. Nie je vhodné kupovať hneď prvé, čo nám padne do ruky pretože by mu to mohlo viac ublížiť. Pes zje takmer všetko, ale nevie čo mu uškodí a čo naopak. Niektoré psy sú dokonca vychovávané na metóde BARF. Ide o metódu kŕmenia takmer výhradne len surovým mäsom. Tomu sa ale môžeme venovať nabudúce. Na balení granúl musím hľadať pojem OBSAH MASA. Mala by sa nachádzať na prvom mieste v zložení. To nie je jediné podstatné. Dôležité je tiež, aby bolo určené o aký druh konkrétne sa jedná. Nie len mäso, ale napríklad kuracie alebo iné. Vyhnúť sa treba granuliam, ktoré obsahujú sóju alebo čokoľvek súvisiace s ňou. Nie je vhodná.
 
Psy však okrem bielkovín potrebujú v menšom množstve aj vlákninu, cukry, minerály a samozrejme vitamíny. Vlákninu v strave psa by mali zastupovať obilniny, ryža a zemiaky. Cukry im môže dodať ovocie a zelenina. Čím rozmanitejší výber, tým lepšie. Granule sa taktiež líšia v závislosti od plemena a veku psa. Iné granule potrebujú šteňatá, iné dospelé kastrované/sterilizované psy, iné psí seniori. Pozorne dbajte na výber granúl pre vášho miláčika, vo výnimočných prípadoch by ho váš omyl a nerozvážnosť mohli stáť aj život.

jídlo
 
1Náklady

Popravde, pokiaľ chcete pre svojho domáceho miláčika to najlepšie, budete zrejme musieť siahnuť trocha hlbšie do vrecka. Zvyčajne platí – čím vyššia kvalita, tým vyššie náklady na jeho výrobu a tým pádom je vyššia aj konečná suma. Rôzne e-shopy ponúkajú pri nákupe väčšieho množstva granúl rôzne zľavy či dokonca predmety k nákupu zdarma. Platí tiež čím menší pes, tým menšie náklady na stravu. Pokiaľ teda nemáte veľké finančné možnosti, odporúčame skôr menšie plemená ktoré toho teda zjedia rozhodne menej.

Zvieratá

Parazitárne ochorenia rýb

1.       ICHTOFTIRIÓZA tzv. krupička
Toto ochorenie spôsobuje jednobunkový okrúhly parazit – kožovec, pokrytý riasinkami Ichtiophthirius multifilis.  Zdrojom nákazy sú častokrát rybky z neznámeho zdroja. Typickými príznakmi je nekľud rýb, obtieranie sa o predmety v akváriu, rybky menej žerú, pohybujú sa hlavne pri hladine a lapajú po vzduchu. Na koži sa objavia biele bodky ostro ohraničené, vyčievajúce nad kožu. Bez liečby rybka uhynie do 10 dní.

ryba

2.       PLEISTOFORÓZA tzv. Neónová choroba
Spôsobuje ju jednobunkový parazit Pleistophora hyphessobryconis, ktorý tvorí oválne cysty. Zdrojom nákazy sú jedince z neznámeho zdroja a živá potrava. Do príznakov radíme biele uzlíky vo svalovine, apatiu, nechutenstvo. U neoniek sa okrem týchto príznakov objavuje aj strata farby bočného pásu, poruchy plávania, ochorenie končí smrťou.

3.       NEMATÓZY   
Ochorenia spôsobené parazitickými červami , najzávažnejší je Capillaria. Niektoré Kapilárie sú exotické a sú k nám dovezené spolu s exotickými rybami, iné sa dostanú do akvária potravou. Napáda najmä gubky, skaláre a prísavnice. Rybičky sú apatické, odmietajú potravu, chudnú a majú vpadnuté bruško.  Trus je bledej farby a má vlákninový charakter. Ochorenie sa nelieči.

rybka

Záver: Hoci akváriové rybičky patria medzi nenáročné a vďaka tomu veľmi často chované domáce zvieratká, nie len malými deťmi ale aj dospelými, je potrebné dodržiavať zásady, hygienu, a základom je samozrejme vytvorenie správnych podmienok, ktoré si daná rybička vyžaduje. Okrem toho je dôležité nekupovať rybičku, potravu ani rastliny z neznámych zdrojov ani ju nosiť z prírody, pretože práve tu nastáva najväčší problém s ochoreniami. Medzi ďalšie zásady pre udržanie zdravého akvária je aj 38 dňová karanténa novo zakúpených zvierat. 

Zvieratá

Alergia na zvieraciu srsť

Alergia na zvieraciu srsť je celkom často skloňovaný pojem. Mnoho ľudí sa kvôli tomuto dôvodu zbavuje svojich domácich miláčikov. Dá sa tomu však predchádzať a to kontaktom so zvieratami, či dokonca s priamo vysneným zvieratkom ešte pred kúpou, adopciou. Pokiaľ by sa alergia prejavila, bude to určite lepšie než akoby sa mala prejaviť až po čase spoločného bývania. Pozrime sa však na túto problematiku pozornejšie.
 
alergie

Zvieracie alergény

Najviac alergénov je obsiahnutých v slinách zvieraťa, moči, kožnom maze, šupinách, krvi, výkaloch či perí. Pri kontakte týchto alergénov či už pomocou nás alebo konkrétnych zvierat s nábytkom, sa aj konkrétny kus nábytku stáva alergénom. Preto sa zvyčajne tieto alergény nachádzajú úplne všade. Na našom oblečení, na gauči, na podlahe, na nábytku, záclonách. Prenášajú sa taktiež vzduchom, predovšetkým kým je zviera v pohybe. Najčastejšie alergie sú na mačky, psy a hlodavce. Dĺžka chlpov zvieraťa v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Mať alergiu na mladého jedinca je takmer nemožné. Pri mačkách ich vylučujú najviac kocúry a to predovšetkým na jar, v dobe ruji. Väčšina lekárov a rodičov detí zastáva myšlienku, že pokiaľ dieťa postupne avšak pravidelne prichádza do styku so zvieratami je menšia pravdepodobnosť že bude mať na dané zviera alergiu. Telo si údajne vytvorí isté obranné látky a tak človek s alergiami tohto druhu nemá problém ani v dospelosti.
 
kočka

Príznaky alergie

Alergia na zviera sa zvyčajne prejavuje kýchaním a slabosťou či slzením, svrbením očí. V horších prípadoch však môže prerásť do zápalu očných spojiviek, silnej nádchy, dokonca ekzému či astmy.  Týmto príznakom je najlepšie sa vyhnúť postupným kontaktom so zvieratami odmalička a predovšetkým pravidelne.

koťátko
 
Liečba

Liečba alergie spočíva v odstránení alergénu. Čiže obmedziť priamy kontakt so zvieraťom, vyprať na vysokej teplote posteľné prádlo, oblečenie, poťahy. Pokiaľ sme zviera chovali vo vnútri, alergény úplne zmiznú až po niekoľkých rokoch. Známe sú však aj prípady, kedy si jedinec s týmto druhom alergie po niekoľkých mesiacoch jednoducho zvykol. Vytvorila sa imunita a všetky príznaky úplne zmizli. Taktiež je však potrebné zistiť či skutočne alergénom u vás je váš domáci miláčik.

Zvieratá

Na čo treba myslieť pred kúpou domáceho miláčika

Zaobstarať si domáceho miláčika nie je také jednoduché ako sa môže zdať. Jedného dňa však zvyčajne príde ten deň, kedy nás deti prehovoria na malé domáce zvieratko ako napríklad škrečok. Neskôr chcú väčšie a my opäť privolíme. Lenže často takéto zvieratká nakoniec končia v útulkoch pretože deti sa o ne nechcú starať, pretože odídu na internátne školy, pre alergiu alebo pretože na zvieratká zrazu nikto z rodiny nemá čas. Je smutné, koľko zvierat končí v útulkoch. Napriek tomu je to lepšia alternatíva ako pustiť psa za dedinu a nech si ide po svojom. Takéto počiny zvyčajne končia úmrtím psíka, zvieraťa. Keďže sa však snažíme eliminovať čo najviac nechcených psíkoch v dočasných starostlivostiach, útulkoch a na uliciach tak vám prinášame niekoľko bodov, ktoré je vhodné prediskutovať s rodinou pred zaobstaraním si domáceho miláčika.

labrador
 
Výber rasy

Každá rasa psíka či iného domáceho miláčika má osobitné povahové črty. Pokiaľ chceme strážneho psa, ktorý je však zároveň nesmierne milujúci tak rozhodne doporúčame nemeckého ovčiaka. Pokiaľ však hľadáte malého psíka, ktorý sa pokojne zmestí aj do bytu tak vhodným výberom môže byť čivava či yorkshire. Plemien je neskutočne veľa, najlepšie je požičať alebo kúpiť si knihu s obsahom psích alebo iných plemien spolu s ich povahovými črtami a potom už len dohodnúť sa. Myslieť treba aj na to, že pokiaľ ide o psíka ktorý má rád pohyb bude potrebné s ním často chodievať behať na prechádzky. Dbajte aj na výber ohľadom dĺžky srsti. Alergiám môžete predísť návštevou priateľov so zvieratami či útulkov. Hoci v útulkoch sú často psy rôzne krížené, nečistokrvné avšak dokážu vám dať rovnako lásky ako psy čistokrvné.
 
Výdavky, rozpočet

Pri kúpe domáceho zvieraťa treba myslieť dopredu. Na financie, ktoré budú potrebné na jeho šťastný život. Psíkovi nebudú stačiť vaše zvyšky z obedu a večere. Potrebuje kvalitné mäsové granule a iné. Pri väčšom psovi sú tieto výdavky veľmi vysoké, avšak tie roky radosti stoja za to. Počítajme taktiež s miskami, ktoré tak ľahko neprevrhne na vodu a jesť. Pokiaľ chceme mať psa v byte, treba myslieť aj na jeho vnútorný záchod, výplň záchodu atď. Takmer samozrejmosťou je aj obojok alebo postroj s vodítkom. Pokiaľ psíka nechceme do chovu, je vhodná jeho sterilizácia. Nebudú ho/ju zaťažovať hormóny pri každej ruji a to je rozhodne veľkým plusom. Ale tiež to niečo stojí.

pes
 
Neposlušnosť psíka

Pokiaľ už máte psíka, rozhodne sa ho nezbavujte kvôli jeho neposlušnosti. Skúste sa pýtať ľudí a odborníkov, ako psíkovi pomôcť. Šteňatá často vyvádzajú. Dospelé psy najmä keď im nevenujete dostatok pozornosti. Situáciu nevyriešite tým, že psíka vyhodíte ale že mu budete venovať viac času. Má vás rád a potrebuje to.