keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Zaujímavé fakty o zvieratách
Zvieratá

Zaujímavé fakty o zvieratách

Máte prehľad o tom, koľko pavúkov sa skrýva vo vašej záhrade? Ríša zvierat je doposiaľ neprebádaná, hoci sme i mysleli, že podstatnú časť z nej už dávno poznáme. Bežnému človeku však zostáva zahalených tajomstvom mnoho faktov a zaujímavých informácií zo života zvierat. Tu je výber niektorých z nich.
-Psy patria do skupiny, o ktorej toho vieme dosť, ale priznajte sa, vedeli ste, že jedna rasa nemá ružový jazyk? Hovoríme o čau-čau, ten ho má modrý.
-V ďalekej čínskej divočine žije vodný jeleň, vyznačujúci sa anomáliami. V hornej časti papule mu totiž vyrastajú kly, ale to nie je všetko, po narodení je aký maličký, že ho dokážeme skryť do dlane.

moucha

-Poďme sa pozrieť do Afriky. Tu žije lev púšťový, ktorý sa o svoju rodinu nestará, to prenecháva svojej polovičke. Samice totiž ulovia až 90 percent ulovenej potravy. V rovnakých oblastiach žije aj pštros dvojprstý. Vyniká v behu, je schopný predbehnúť aj koňa.
-Hmyz nie je určite nikomu sympatický, no napriek tomu ho na planéte žije veľké množstvo. Na jedného človeka pripadá asi jeden milión mravcov, 50 tisíc pavúkov pripadá na zhruba 0,4 hektára trávnatej plochy. Tieto čísla jasne hovoria o tom, že sme v menšine. Okrem toho sú pavúky veľmi odolné, aj niekoľko rokov dokážu prežiť bez potraviny. Mravce zasa nikdy nespia, a napríklad svetluška svätojánska vytvára svetlo, ale bez generovania tepla zároveň.

pštros

-Porekadlo „ste to, čo jete“, isto poznáte. To celkom platí na Plameniaka červeného, ktorý sa živí krevetami a práve im vďačí za svoje krásne sfarbenie, pretože pigmenty vtákov sa prenášajú do jeho peria. O tom, že labuť je výborne chránená pred nepriaznivým počasím vieme, ale zaujímavé na tom je, že to má na svedomí počet peria, ktorý dosahuje až 25 tisíc kusov.
Skutočne zaujímavé fakty, ale to nie je ani zďaleka všetko. Na webových stránkach toho nájdete podstatne viac, tam sa dozviete aj iné skutočnosti o zvieratách, ktoré boli pre nás doposiaľ tajomstvom.