keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Na čo treba myslieť pred kúpou domáceho miláčika
Zvieratá

Na čo treba myslieť pred kúpou domáceho miláčika

Zaobstarať si domáceho miláčika nie je také jednoduché ako sa môže zdať. Jedného dňa však zvyčajne príde ten deň, kedy nás deti prehovoria na malé domáce zvieratko ako napríklad škrečok. Neskôr chcú väčšie a my opäť privolíme. Lenže často takéto zvieratká nakoniec končia v útulkoch pretože deti sa o ne nechcú starať, pretože odídu na internátne školy, pre alergiu alebo pretože na zvieratká zrazu nikto z rodiny nemá čas. Je smutné, koľko zvierat končí v útulkoch. Napriek tomu je to lepšia alternatíva ako pustiť psa za dedinu a nech si ide po svojom. Takéto počiny zvyčajne končia úmrtím psíka, zvieraťa. Keďže sa však snažíme eliminovať čo najviac nechcených psíkoch v dočasných starostlivostiach, útulkoch a na uliciach tak vám prinášame niekoľko bodov, ktoré je vhodné prediskutovať s rodinou pred zaobstaraním si domáceho miláčika.

labrador
 
Výber rasy

Každá rasa psíka či iného domáceho miláčika má osobitné povahové črty. Pokiaľ chceme strážneho psa, ktorý je však zároveň nesmierne milujúci tak rozhodne doporúčame nemeckého ovčiaka. Pokiaľ však hľadáte malého psíka, ktorý sa pokojne zmestí aj do bytu tak vhodným výberom môže byť čivava či yorkshire. Plemien je neskutočne veľa, najlepšie je požičať alebo kúpiť si knihu s obsahom psích alebo iných plemien spolu s ich povahovými črtami a potom už len dohodnúť sa. Myslieť treba aj na to, že pokiaľ ide o psíka ktorý má rád pohyb bude potrebné s ním často chodievať behať na prechádzky. Dbajte aj na výber ohľadom dĺžky srsti. Alergiám môžete predísť návštevou priateľov so zvieratami či útulkov. Hoci v útulkoch sú často psy rôzne krížené, nečistokrvné avšak dokážu vám dať rovnako lásky ako psy čistokrvné.
 
Výdavky, rozpočet

Pri kúpe domáceho zvieraťa treba myslieť dopredu. Na financie, ktoré budú potrebné na jeho šťastný život. Psíkovi nebudú stačiť vaše zvyšky z obedu a večere. Potrebuje kvalitné mäsové granule a iné. Pri väčšom psovi sú tieto výdavky veľmi vysoké, avšak tie roky radosti stoja za to. Počítajme taktiež s miskami, ktoré tak ľahko neprevrhne na vodu a jesť. Pokiaľ chceme mať psa v byte, treba myslieť aj na jeho vnútorný záchod, výplň záchodu atď. Takmer samozrejmosťou je aj obojok alebo postroj s vodítkom. Pokiaľ psíka nechceme do chovu, je vhodná jeho sterilizácia. Nebudú ho/ju zaťažovať hormóny pri každej ruji a to je rozhodne veľkým plusom. Ale tiež to niečo stojí.

pes
 
Neposlušnosť psíka

Pokiaľ už máte psíka, rozhodne sa ho nezbavujte kvôli jeho neposlušnosti. Skúste sa pýtať ľudí a odborníkov, ako psíkovi pomôcť. Šteňatá často vyvádzajú. Dospelé psy najmä keď im nevenujete dostatok pozornosti. Situáciu nevyriešite tým, že psíka vyhodíte ale že mu budete venovať viac času. Má vás rád a potrebuje to.