keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Alergia na zvieraciu srsť
Zvieratá

Alergia na zvieraciu srsť

Alergia na zvieraciu srsť je celkom často skloňovaný pojem. Mnoho ľudí sa kvôli tomuto dôvodu zbavuje svojich domácich miláčikov. Dá sa tomu však predchádzať a to kontaktom so zvieratami, či dokonca s priamo vysneným zvieratkom ešte pred kúpou, adopciou. Pokiaľ by sa alergia prejavila, bude to určite lepšie než akoby sa mala prejaviť až po čase spoločného bývania. Pozrime sa však na túto problematiku pozornejšie.
 
alergie

Zvieracie alergény

Najviac alergénov je obsiahnutých v slinách zvieraťa, moči, kožnom maze, šupinách, krvi, výkaloch či perí. Pri kontakte týchto alergénov či už pomocou nás alebo konkrétnych zvierat s nábytkom, sa aj konkrétny kus nábytku stáva alergénom. Preto sa zvyčajne tieto alergény nachádzajú úplne všade. Na našom oblečení, na gauči, na podlahe, na nábytku, záclonách. Prenášajú sa taktiež vzduchom, predovšetkým kým je zviera v pohybe. Najčastejšie alergie sú na mačky, psy a hlodavce. Dĺžka chlpov zvieraťa v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Mať alergiu na mladého jedinca je takmer nemožné. Pri mačkách ich vylučujú najviac kocúry a to predovšetkým na jar, v dobe ruji. Väčšina lekárov a rodičov detí zastáva myšlienku, že pokiaľ dieťa postupne avšak pravidelne prichádza do styku so zvieratami je menšia pravdepodobnosť že bude mať na dané zviera alergiu. Telo si údajne vytvorí isté obranné látky a tak človek s alergiami tohto druhu nemá problém ani v dospelosti.
 
kočka

Príznaky alergie

Alergia na zviera sa zvyčajne prejavuje kýchaním a slabosťou či slzením, svrbením očí. V horších prípadoch však môže prerásť do zápalu očných spojiviek, silnej nádchy, dokonca ekzému či astmy.  Týmto príznakom je najlepšie sa vyhnúť postupným kontaktom so zvieratami odmalička a predovšetkým pravidelne.

koťátko
 
Liečba

Liečba alergie spočíva v odstránení alergénu. Čiže obmedziť priamy kontakt so zvieraťom, vyprať na vysokej teplote posteľné prádlo, oblečenie, poťahy. Pokiaľ sme zviera chovali vo vnútri, alergény úplne zmiznú až po niekoľkých rokoch. Známe sú však aj prípady, kedy si jedinec s týmto druhom alergie po niekoľkých mesiacoch jednoducho zvykol. Vytvorila sa imunita a všetky príznaky úplne zmizli. Taktiež je však potrebné zistiť či skutočne alergénom u vás je váš domáci miláčik.