keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Výber obchodu na internete
Nákupy

Výber obchodu na internete

Nakupovanie cez internet nemusí byť len príjemnou prechádzkou, ale môže sa naraziť na pochybné obchody a na podvodníkov. Ak však budete opatrní, dokážete ich podľa niekoľkých údajov identifikovať. Ak obchod nespĺňa aspoň dva z nasledujúcich bodov, potom by ste mali spozornieť a svoj nákup si naozaj dôkladne rozmyslieť.
 nákup přes pc
Identifikácia
·         Samozrejmosťou každého aj internetového obchodu by mala byť adresa, IČO, kontaktný e-mail a telefón, samozrejme aj obchodné podmienky. Ak tam niektorá vec chýba, na dôveryhodnosti to moc nepridá.

Taký napríklad chýbajúci telefón je už dôvodom, taký to e-shop úplne odmietnuť, pretože si iste bez neho asi nedokážete predstaviť, ako by ste v prípade reklamácie, túto reklamáciu vôbec riešili. Tiež možno odporučiť overiť IČO a zistiť, či zverejnený telefón je funkčný.
prohlídka eshopu
Druh platby
·         Prevažná väčšina internetových obchodov ponúka minimálne tri možnosti, ako za zakúpený tovar zaplatiť, a to platbou vopred, dobierkou alebo platobnou kartou. Ak e-shop požaduje iba platbu vopred, odporúčame sa mu vyhnúť, alebo ho dôkladne preveriť.

Výška ceny
·         Ak sa na internete objaví nový obchod, ktorý ponúka tovar o 20 až 50% lacnejšie než všetky ostatné, je najvyšší čas spozornieť. V niektorých prípadoch sa jedná o falzifikáty, šedý dovoz, alebo priamo podvod.

Recenzia
·         Jedným z najlepších znakov dobrého obchodu je spokojnosť zákazníkov. Dobrým ukazovateľom sú recenzie, čím viac kladných recenzií, tým lepšie. Ak kladné alebo žiadne recenzie neexistujú, je potreba spozornieť.

Jazyk
Posledným ukazovateľom, ktorý Vás môže varovať pred e-shopom zahraničných podvodníkov, sú texty napísané podivnou slovenčinou. Obsah takýchto webov býva väčšinou v poriadku, pretože je skopírovaný z iného webu. Problém nastane v tej časti webu, ktorý musia podvodníci vytvoriť sami, ako sú kontaktné údaje, alebo spôsob platby. Kostrbatá slovenčina potom naznačuje, že stránky nie sú korektné a mohlo by sa jednať o podvod.