keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Sú odolnejšie plechové alebo hliníkové disky? A ktoré sú lepšie?
Nákupy

Sú odolnejšie plechové alebo hliníkové disky? A ktoré sú lepšie?

Takmer vždy, keď príde na radu téma kolesá na aute, príde reč a úvaha spojená takisto s tým, aké na nich dáme disky. Respektíve ktoré sú lepšie, odolnejšie, výhodnejšie a prečo.

Takéto nekonečné porovnávanie sa točí okolo toho, či sa rozhodnúť radšej pre plechové alebo hliníkové disky. Nejaké laické a všeobecné tvrdenie znie, že klasické „plecháče“ sú akýmsi spoľahlivým pracantom, ktorý aj niečo vydrží, jeho vhodný do zimy a predstavuje prístupnejšiu cenu. Zatiaľ čo tie hliníkové (aludisky) sú považované skôr za drahšiu záležitosť dizajnu a štýlu pre moderné automobily.

koleso od auta

V skutočnosti však ak sa pozrieme na súčasnú ponuku ako napríklad elektróny alutec https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/alutec/ vidíme nielen štýlový dizajn, ale tiež dokážeme hovoriť o nadradených jazdných vlastnostiach.

Ale áno, nezabúdajme ani na charakteristiku tých plechových. Ešte predsa nie sú úplne „out“.

Ich pravdivou výhodou je fakt, že sú lacnejšie. Takisto predstavujú vyššiu hmotnosť, ktorá však hovorí v ich neprospech z hľadiska jazdných vlastností ako aj vyššej spotreby pohonných hmôt či rýchlejšieho opotrebenia. Vlastníci moderných automobilov môžu považovať za podstatnú nevýhodu tiež fakt, že dizajn „plecháčov“ nie je dobre prispôsobený k novším typom áut a dokážu viditeľne narušiť ich celkový štýl.

Zvykli sme si na názor, že plechový disk je vhodnejšie používať v zimnom období. Tým pádom si veľa ľudí myslí, že je to z dôvodu ich vyššej odolnosti. V skutočnosti je však dôvodom vyššia cena a luxusnejší dizajn elektrónov, kvôli čomu ich nechceme vystavovať náročnejším podmienkam. K zimným cestám si preto spájame lacnejšie disky s menej atraktívnym dizajnom, ktorých možné opotrebenie nás toľko nezamrzí.

hliníkové disky

Z hľadiska (ne) zničiteľnosti diskov, respektíve vyššej odolnosti neexistuje jasný víťaz.

Je síce známe, že hliníkový disk je oproti plechovému pevnejší, ale na druhej strane ak praskne, rozbije sa na niekoľko častí. Rozdiel však treba hľadať aj v prípade konkrétnych výrobcov. Vlastne vieme, akou kvalitou sú povestné produkty z Činy.