keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
POCHYBNOSTI HYPOTÉKY
Peniaze

POCHYBNOSTI HYPOTÉKY

Výška sadzieb          Je úplná pravda, že hypotéka s najnižšou úrokovou sadzbou ešte neznamená pre klientov, že je táto hypotéka najvýhodnejšia. Vždy je potrebné si zistiť aj ostatné podmienky, ktoré Vám umožnia danú hypotéku získať.

Medzi veľmi dôležité patria poplatky a to nielen tie priamo uvádzané, ale predovšetkým tie skryté, ktoré nemusia byť na prvý pohľad tak viditeľné. Okrem poplatkov, môže byť aj napríklad rizikovým faktorom rôzne pripoistenia, ktoré vo finále celú hypotéku značne zdražia.
procenta hypotéky
Niektoré finančné ústavy ponúkajú síce najnižšiu úrokovú sadzbu, ale tá je podmienená dohodnutím ďalších finančných produktov. Preto je potrebné ponuky jednotlivých bánk riadne porovnať.
 
Poplatky       Hypotéka je veľmi individuálny a osobný obchod a preto je dôležité s bankami hovoriť a konať. Obzvlášť keď už dnes je na trhu veľa finančných produktov bez poplatku.
Najbežnejším poplatkom je poplatok za mimoriadnu splátku mimo fixačné obdobie. U niektorých môže poplatok predstavovať až desiatky percent z výšky mimoriadnej splátky. Potom sa veľmi podstatne zvýši zdanlivo nízka úroková miera.
V prípade mimoriadnych zdravotných dôvodov a pri mimoriadnej splátke by mali banky podľa
Občianskeho zákonníka, poplatky odpúšťať.
 peníze na bydlení
Nejasné podmienky             Tu platí jednoduchá poučka, že človek má podpisovať len to, čomu riadne rozumie a čo pochopil. Pri nejasnostiach je vhodné si nechať všetko riadne vysvetliť buď priamo v banke, alebo nezávislým poradcom.
 
Súhlas banky s prenájmom            Niektoré banky trvajú na svojom súhlase s prenájmom zástavovej nehnuteľnosti. Je lepšie banke všetko včas nahlásiť, než sa vystaviť sankciám za porušenie dohodnutých podmienok, alebo okamžité vypovedanie a splatenie celej hypotéky.
 

Dátum konca fixácie           Dátum fixácie si vždy dôkladne overte a zapíšte. Dátum fixácie totiž nemusí byť zhodný s dňom, podpisu zmluvy. U niektorých bánk nie je tento dátum priamo uvedený a musí sa dokonca aj dopočítať.