keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
NA ČO SI POŽIČAŤ PENIAZE A NA ČO NIE
Peniaze

NA ČO SI POŽIČAŤ PENIAZE A NA ČO NIE

Stále viac ľudí sa dostáva do situácie, kedy si požičajú peniaze a potom ich nedokážu splácať. To platí aj pre bežné investície do Vašej domácnosti. Je veľmi dôležité o danej investícii premýšľať a všetko riadne prepočítať. Aj keď sa s peniazmi dá naučiť hospodáriť, veľa ľudí toto podceňuje a chová sa nezodpovedne. Pri každej investícii a zvlášť na tú s pôžičkou, je potrebné sa veľmi detailne informovať, nechať si prípadne poradiť u odborníkov a investovať len za predpokladu, že pôžičku budete schopní riadne splácať.
bankovky různé hodnoty
Pôžička, ako taká, ešte nie je problém. Problém je hlavne na čo ju použijeme, pretože nie na všetko sa pôžička hodí. Prinášame niekoľko typických príkladov, kedy si ľudia požičiavajú na úplne nezmyselné veci a príklad, kedy je pôžička na mieste.
 

Zmysluplná pôžička

 
Napríklad pri investícii do domácnosti je potrebné všetko dôkladne zvážiť, či vec, ktorú kupujete, skutočne potrebujete a či jej životnosť nie je náhodou kratšia, ako dĺžka splácania pôžičky. Ak je to naopak, prichádza problém, že vec už doslúžila, ale pôžičku ešte stále splácame. Ako príklad, kedy sa oplatí pôžičku zhotovovať je napríklad výmena starých okien, obstaranie nového ekologického kotla, zateplenie domu, alebo nová izolácia stropov či strechy.
vyvážení rozpočtu
Pôžičky na darčekysú už oveľa problematickejšie a tu je potrebné byť v pozore a všetko dôkladné zvážiť. Napríklad darček v podobe investície do jazykovej školy v zahraničí pre naše deti je tou vhodnou investíciou. Ak máme športovo založených potomkov, potom napríklad investície do ich drahého športového vybavenia, možno tiež riešiť pôžičkou. Vhodným darčekom pre celú rodinu je tiež napríklad ročné predplatné do krytého bazéna, alebo do fitnes centra.
 bankovky Euro

Nevhodná pôžička

 
Ak budeme opäť hovoriť o investícii do domácnosti, potom nákup napríklad novej televízie, alebo novej chladničky, ktoré sú síce už staršie, ale stále funkčné, nie je vhodné riešiť pôžičkou. Typickou chybou je požičiavať si na darčeky, ako sú mobilné telefóny, tablety a herné konzoly. Životnosť týchto vecí je relatívne malá a väčšinou splátky pôžičiek na podobné darčeky je oveľa dlhšia. Záverom snáď najhorším prípadom je požičiavať si na nesplatenú pôžičku. Toto je už to krajné riešenie a väčšinou vedie k veľkým problémom, ktoré môžu skončiť až exekúciou.