keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Ako elegantne nahodiť oblek
Muži

Ako elegantne nahodiť oblek

Pri obleku rozhoduje veľa faktorov, ako je strih, farba, vzor, látka, počet gombíkov, zapínanie, druh, dĺžka,… Podľa dnešných trendov je ideálny oblek štýlu slim-fit (užší strih). Obleky s vypchávkami na pleciach a pod. sú už dávno pasé. Medze vkusu sa nekladú: matný, lesklý, hnedý, sivý,…Čierny oblek sa viac hodí na pohreby a smútočné akcie. Látka, či už matná alebo lesklá, by mala byť kvalitná. Nie tak pre vizáž, ako pre tvoje pohodlie v každom počasí. Kvalitné látky v daždi naskrz nepremoknú a v zime zahrejú.

kravata

Pravidlá nosenia obleku

1. Oblek by mal byť jednej farby a bez vzorov. Maximálne dovolené sú pásiky, ale ani tie by nemali by príliš výrazné.
 
2. Nohavice by mali siahať po začiatok opätka topánok. Pri sede by sa nemali vyhrnúť tak, aby bolo vidno ponožky.
 
3. Pri saku je bežné a odporúčané jednoradové zapínanie, avšak mužom, ktorí cvičia sa odporúča dvojradové – pre zvýraznenie postavy
 
4. Počet gombíkov je lubovoľný. Pri kráčaní alebo státi by mal byť spodný gombík rozopnutý.
 
5. Rukávy saka by mali byť tak dlhé, aby bolo vidno rukáv košele (najviac štyri centimetre).
 
6. Vesty sa dnes už k úzkym oblekom nenosia, nie sú však vylúčené. Pokiaľ siahnúť po veste, tak by mala byť rovnakej farby ako oblek a mala by siahať po opasok, resp. pás nohavíc.
 
7. Kvalitný oblek je z vlnených alebo hodvábnych materiálov. Kvalitný vlnený oblek býva označený slovom Super a číslom. Čím je toto číslo vyššie, tým je jemnejšia a kvalitnejšia jeho látka. Obleky vyrobené zo 100 % vlny sú krčivejšie, ale je vidieť ich vysoký štandard.

8. Dĺžka saka pri pánskom obleku je omnoho dôležitejšia ako si mnohí myslia. Dobrá dĺžka oblekového či športového saka sa pohybuje v oblasti pásu, najideálnejšie sa sako končí v bode, kde sa začína krivka vášho zadku obracať späť dovnútra, teda v jeho pomyselnom vrchole.

oblek

Najdôležitejšie pravidlo na záver: oblek musí dokonale padnúť. Nesmie byť príliš voľný alebo obtiahnutý.