keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Vzťahy a sociálne siete
Internet

Vzťahy a sociálne siete

Všetci, čo sme zažili väčšiu časť detstva bez internetu alebo dokonca bez telefónov, poznáme ten pocit, keď musíte behať po celom meste, aby sme svoje kamarátky zavolali von. Zažili sme si ten strach, keď na nás zazerali neprístupné oči rodičov, keď sme sa ich snažili prehovoriť, aby aspoň na dnes zrušili kamarátovo domáce väzenie. Museli sme chodiť domov načas, lebo nebol spôsob ako zavolať rodičom, že budeme meškať.

data

Dnes už s prístupom k internetu a smartfónmi vo vreckách poriadne nevychádzame z domu. Na jednej strane sa môžeme dohodnúť cez sociálne siete alebo si napísať SMS-ku a nemusíme nikam chodiť, čím šetríme čas. Na druhej strane často ani nepoznáme rodičov svojich priateľov.

Určite je v poriadku, keď sú vaši priatelia kilometre od vás a vy nemáte príležitosť sa s nimi stretávať, tak sa snažíte udržiavať kontakt aspoň cez sociálne siete. Ale koľko mladých si píše so svojim susedom a v živote sa mu neprihovorili v reálnej situácii? Kedysi sme spolu komunikovali a pomáhali sme si medzi sebou. Bolo normálnou súčasťou života, že si susedky medzi sebou požičali múku či soľ… Tento zvyk zatiaľ celkom nevymizol, ale komunikácia medzi susedmi sa určite zhoršila. Koľko detí dnes pozve iné dieťa zo sídliska na dvor? My sme sa ako deti všetci spoločne hrali.

Ľudia sú veľkí klamári. Často sa stáva, že na sociálnej sieti vidíte ako vám píše celé litánie, ale naživo má problém vytvoriť súvislú vetu. Človek by veľmi nemal veriť tomu, čo vidí na internete. Za profilom dračica33 sa skrýva dievča, čo v živote nezažilo, že ju chlapec chytil za ruku. Píše si s chlapcom o tom, aký je úžasný a ako by sa s ním bozkávala. Chlapec, ktorého takto spracovala si myslí, že komunikuje so zrelou ženou. Miloško len tvoj milovaný svoju frajerku v skutočnosti podvádza s jej kamarátkou. Dáva na internet nádherné fotky so svojou priateľkou, kde vyzerajú úplne šťastní a v skutočnosti sa s ňou dennodenne háda. Emka44 má prístup k priateľovmu heslu a každý deň mu sleduje profil. Rozchádza sa s ním, lebo dal like na fotku pekného dievčaťa.

mýdlo

To je malá ukážka, ako vzťahy fungujú, keď ich väčšia časť závisí od sociálnych sietí. Nedá sa začínať vzťah s druhou osobou, keď ju nevídame. Nedá sa mať ani dokonalý vzťah. Na internete je všetko úžasné, ale netreba veriť tomu, že to tak je aj v skutočnosti. Treba mať aj svoje vlastné súkromie. Tým, že váš partner má prístup k vášmu účtu si jeho dôveru nezískate. Práve naopak. Bude vám viac nazerať do súkromia a bude sa hrabať aj v tom, čo by ste si asi mali nechať pre seba.

Niekedy je lepšie využívať iba základné funkcie sociálnych sietí a nehrať sa na niečo, čo nie sme. Tí, čo vás skutočne poznajú, aj tak vedia, akí ste.