keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Ekologická domácnosť nepozná drevo
Služby

Ekologická domácnosť nepozná drevo

Ekologické bývanie dnes letí. Väčšina ľudí si takýto byt, alebo dom predstavuje veľmi podobne. Všade samé drevo a iné prírodné materiály. Je pravda, že drevo je ekologické. To však platí iba z jedného pohľadu. Ak sa na to pozriete z opačnej strany, pochopíte, že drevený dom, v skutočnosti prírode poškodí omnoho viac.
chůze po schodišti

Aké materiály môžeme pokladať za ekologické

Kameň, rôzne druhy tehál, sklo a všetky typy kovov. Tieto materiály na jednej strane neznečistia prírodu výrazným spôsobom ani potom, ako skončia svoju životnú púť. To však nie je ich hlavná výhoda. Ak s vezmeme taký hliník, jeho životnosť prekoná drevo niekoľkonásobne. Antikorové zábradlie prežije vás, vaše deti a ešte aj vaše vnúčatá. Na druhej strane to drevené potrebuje neustálu starostlivosť a ani napriek tomu nedokáže vydržať bez poškodenia niekoľko generácií.
květiny na schodišti
Kde sa berie drevo?

Prečo drevo nie je ekologické? Pretože na to, aby ste si z neho mohli postaviť dom, alebo kúpiť nábytok, musí najprv nieto vyrúbať strom. Lepšie povedané stovky až tisícky stromov. To, že na našej planéte miznú lesy každým rokom, nie je tajomstvo. Drevo teda životnému prostrediu neublíži potom, ako ho prestanete používať, čo už ale neplatí o jeho nákupe. Problémom je aj jeho ošetrovanie chemickými prípravkami. Je totiž veľmi otázne ako veľmi neškodné je takto ošetrované drevo. V prírode sa síce rozloží, no spolu s ním i množstvo chémie.

Ozaj ekologické

Ak chcete žiť naozaj ekologicky, začnite vo svojej domácnosti používať hlavne spomínané materiály. Ich šetrnosť k životnému prostrediu, pritom nie je ich jedinou výhodou. Spomínaný hliník vydrží takmer všetko a navyše sa oňho nemusíte takmer starať. Je odolný voči mechanickému poškodeniu a všetkým vonkajším vplyvom. To isté platí aj o špeciálne tvrdenom skle, či iných kovoch. Ide o investíciu, ktorú naozaj neoľutujete, pretože tieto materiály využijú ešte aj vaše vnúčatá.