keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Nové bankovky rady Európa sú 100 € a 200 €
Peniaze

Nové bankovky rady Európa sú 100 € a 200 €

Od 28. mája roka 2019, teda na budúci rok,budú do obehu uvedené vylepšené dva typy bankoviek, a to v hodnote 100 a200 euro, s novými ochrannými prvkami, medzi ktoré patrí zdokonalené smaragdové číslo a satelitný hologram. Overiť ich pravosť dokážeme jednoducho: pohľadom, naklonením a hmatom. Ide o novú sériu bankoviek “Európa”, ktorá sa doposiaľ skladá z 5, 10, 20 a 50 euro, no po vydaní pripravovaných 100 a200 euroviek to už bude kompletná séria. Tieto sa v bezpečnosti proti falšovaniu posunú na vyššiu úroveň, budú bezpečnejšie a zároveň uľahčia kontrolu ich pravosti a tiež manipuláciu s nimi. Inovácie sa týkajú ochranných prvkov, ktoré sú viditeľné voľným okom a novinkou sú ochranné prvky rozoznateľné strojom.

měna

Ide o tieto zmeny:

– Satelitný hologram je umiestnený v hornej časti strieborného pásika, zobrazujú ho drobné znaky eura a pohybujú sa okolo číslic hodnoty bankovky. Viditeľnejšie sú na priamom svetle. Na pásiku je zobrazená Európa, veľký znak eura a architektonický motív. Súčasťou všetkých ostatných bankoviek tejto série je aj smaragdové číslo.

– Vylepšené bankovky 100 a200 euro majú odlišnú veľkosť, ale výškou zostávajú rovaké ako 50 eurovka. Dĺžka je taká, ako pri predchádzajúcich sériách – čím vyššia hodnota, tým dlhšia bankovka. Rovnaký rozmer výšky platidiel zabezpečuje jednoduchšie strojové spracovanie a manipuláciu s nimi. Viac sa prispôsobia rozmeru peňaženiek, teda sa nebudú tak rýchlo opotrebúvať okraje a tým sa predĺži ich životnosť.
Obrázky vynovených peňazí sú zverejnené na stránke nbs.sk.

finance

Rok 2016 bol rekordný

V roku 2016 bol zadržaný najväčší počet falšovaných bankoviek, išlo o takmer 3198 kusov. Banky však veria, že inovácie, s ktorými prichádzajú, pomôžu toto číslo v čo najväčšej miere znížiť a falšovateľom prácu čo najviac sťažiť. Štatistiky hovoria, že prvý polrok roku 2018 sa najviac falšovali mince v hodnote 2 eurá a bankovky v hodnote 50 eur.
Vylepšenia vydávaných platidiel by mali zabrániť ich falšovaniu v čo najvyššej možnej miere, a teda bezpečnostné prvky na nich aplikované by sme mali dobre poznať a zároveň ich aj kontrolovať.