keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Nespočetné funkcie peňazí
Peniaze

Nespočetné funkcie peňazí

Ak sa zamyslíme nad peniazmi a ich funkciou, nedokážeme to vysvetliť behom minúty. Peniaze majú veľa funkcií a tie musíme rozdelovať podľa rôznych kategórií . Peniazmi sa vlastne ovláda celý svet a ovládame si nimi každodenný život i my, ako jednotlivci. Všetky ich funkcie sa nedajú tak stručne opísať, v polovici skúmania by sme už stratili prehľad. Stručne povedané, peniaze ovládajú skoro všetko na celom svete. No aj tak sa stručným spôsobom pozrieme na charakteristiku ich funkcií ako takých.
pršící peníze
Banky, poisťovne a nadnárodné firmy poznajú rozdelenie iba na pár funkcií, no to aj tak nie je všetko. Ani oni sa nezaujímajú o funkciu peňazí do úplných detailoch. Poznajú rozdelenie funkcií peňazí iba do tej miery, ktorá sa ich týka. Takto však uvažuje aj my. Zajímajú nás iba ich funkcie, ktoré ovplyvňujeme my, ako jednotlivci. No nečudujem sa. Už s tým má veľa ľudí problém a nezrovnalostí, ešte nie, aby sme sa zamýšľali nad ich celosvetovou funkciou. Bolo by to pre jedného priemerného človeka príliš.
nápisy cena
Dokonca ako spoločnosť tvrdíme, že existuje mnoho vecí, ktoré si za peniaze proste kúpiť nemôžeme. Aj keby sme mohli, máme ten pocit, kedy klameme samých seba. Jednotky a meny, ktoré používa účtovníctvo a ekonomika sú dnes veľmi dôležité, no na to, aby sa z niečoho stala vzácna platobná jednotka, musí byť súhlas štátu a spoločnosti. Zatiaľ si celosvetovo vážime pojmy ako Euro, Dolár,… No ak by túto menu kedysi štát a spoločnosť neuznali, dnes by nemali žiaden význam. Ľudia, ktorí vlastnia niekoľko miliónov dolárov, by mali iba miliónov nepotrebných papierov.
pes a chlapec
V takej klasickej rodine vidíme peniaze, ktoré majú rôzny pôvod a majú rôzne funkcie. Peniaze z otcovej práce, peniaze z maminej práce, dôchodok pre deda, sociálna podpora pre uja,… Každý príjem má iný pôvod. Takisto iné využitia- zábava, poistenie, škola, cestovanie,..