keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Bol to skvelý nápad
Internet

Bol to skvelý nápad

.

Internet má zaujímavú minulosť. Asi málokto z nás vedel, že realizácia navzájom prepojených sietí počítačov vznikla v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Avšak za nepríjemných okolností. Táto doba bola poznamenaná neustálym súperením medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Predbiehali sa hlavne v technológiách. V tejto dobe malo ísť vytvorenie siete, ktorá by prepojila hlavné počítače ako vojenské, vládne, či akademické. Zároveň však pripojenie nesmelo byť viditeľné navonok, v prípade výbuchu jadrovej bomby.

notebook

Zo začiatku, koncom 60tich rokov, sa vytvoril prototyp sieťového pripojenia a niesol názov ARPANET.
Sieť mala pripojenie medzi Stanfordským výskumným inštitútom a univerzitami v Los Angeles, Santa Barbara a Utah.
Reálne pripojenie k internetu zažilo už Československo v roku 1991. Avšak jednalo sa o druhy sietí, ktoré nemali vysoké nároky a dali sa pripojiť pomocou liniek verejných telefónnych liniek, ktorými sme dovtedy disponovali.Po následnom rozdelení mali obe republiky svoju vlastnú, funkčnú internetovú sieť.
digitální

.

Už na prelome tisícročia dosiahol počet pripojení viac ako 100 000 0000 !
Vedeli ste napríklad o tom, že pripojenie k intenetu využíva aj Antarktída?
Významnými boli aj skoré osemdesiate roky, kedy sa zaviedol DNS. Čiže Domain Name Server, ktorý fungoval na systéme prevodu domén z klasických názvov na číselné IP adresy a späť. Aj vďaka tejto vychytávke bolo v devedesiatich rokoch navzájom pripojených cez 1 000 000 počítačov. Následne sa dostáva do módy takzvané surfovanie na nete, kedy trávime voľný čas prehliadaním webových stránok, len tak zo zaujímavosti a zvedavosti. Bez toho, že by sme potrebovali spraviť a nájsť niečo konkrétne. Ako to bolo v 60tich rokoch. No porovnajme si to využívanie internetu vtedy a devädesiate roky až po súčastnosť. Než už je využívanie celosvetovej siete predsa o niečom inom. Hlavne o zábave a konkate s ostatnými ľuďmi  a zdieľaní zábavných videí, či súborov.

Bol to skvelý nápad
4 (80%)2
.