keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Bol to skvelý nápad
Internet

Bol to skvelý nápad

Internet má zaujímavú minulosť. Asi málokto z nás vedel, že realizácia navzájom prepojených sietí počítačov vznikla v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Avšak za nepríjemných okolností. Táto doba bola poznamenaná neustálym súperením medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Predbiehali sa hlavne v technológiách. V tejto dobe malo ísť vytvorenie siete, ktorá by prepojila hlavné počítače ako vojenské, vládne, či akademické. Zároveň však pripojenie nesmelo byť viditeľné navonok, v prípade výbuchu jadrovej bomby.

notebook

Zo začiatku, koncom 60tich rokov, sa vytvoril prototyp sieťového pripojenia a niesol názov ARPANET.
Sieť mala pripojenie medzi Stanfordským výskumným inštitútom a univerzitami v Los Angeles, Santa Barbara a Utah.
Reálne pripojenie k internetu zažilo už Československo v roku 1991. Avšak jednalo sa o druhy sietí, ktoré nemali vysoké nároky a dali sa pripojiť pomocou liniek verejných telefónnych liniek, ktorými sme dovtedy disponovali.Po následnom rozdelení mali obe republiky svoju vlastnú, funkčnú internetovú sieť.
digitální

Už na prelome tisícročia dosiahol počet pripojení viac ako 100 000 0000 !
Vedeli ste napríklad o tom, že pripojenie k intenetu využíva aj Antarktída?
Významnými boli aj skoré osemdesiate roky, kedy sa zaviedol DNS. Čiže Domain Name Server, ktorý fungoval na systéme prevodu domén z klasických názvov na číselné IP adresy a späť. Aj vďaka tejto vychytávke bolo v devedesiatich rokoch navzájom pripojených cez 1 000 000 počítačov. Následne sa dostáva do módy takzvané surfovanie na nete, kedy trávime voľný čas prehliadaním webových stránok, len tak zo zaujímavosti a zvedavosti. Bez toho, že by sme potrebovali spraviť a nájsť niečo konkrétne. Ako to bolo v 60tich rokoch. No porovnajme si to využívanie internetu vtedy a devädesiate roky až po súčastnosť. Než už je využívanie celosvetovej siete predsa o niečom inom. Hlavne o zábave a konkate s ostatnými ľuďmi  a zdieľaní zábavných videí, či súborov.