keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Metličky na nohách a kŕčové žily
Služby

Metličky na nohách a kŕčové žily

Veľa ľudí sa sťažuje na bolesť nôh a v mnohých týchto prípadoch môže ísť naozaj o kŕčové žily. A tie je potrebné odstrániť čo najskôr, aby postupne neprenikli do závažnejšieho štádia. V nohách je cítiť tlak a stále intenzívnejšiu bolesť, pričom je vhodné zasiahnuť skôr, než príde k zápalu varixov

  • . Všetko to musí začať návštevou lekára a ten následne musí diagnostikovať, či sa skutočne jedná o kŕčové žily a následne odporučiť funkčné kroky k náprave.

doktor v plášti

Príznakom môžu byť jemné rozšírené žilky viditeľné na dolných končatinách, nazývané metličky na nohach. Tieto sa považujú skôr za estetický nedostatok, resp. za fialové žilky, ktorých by sme sa radi zbavili, aby naše nohy vyzerali prirodzenejšie. Vravíme tu teda o tom ľahkom štádiu, síce aj tieto žilky môžu dať o sebe vedieť nepríjemným svrbením.

Je ale pravda, že niekedy sú také nenápadné, že im ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť celé roky. Práve vtedy sa ale môže ich stav rapídne zhoršovať, čím začnú človeka postihovať stále viac intenzívnejšie. A to práve do bodu, kedy už nepôjde len o čisto estetický problém, ale o varixy, ktoré bude treba odstrániť napríklad chirurgickým zázrakom. V súčasnosti sa však dá aj toto ochorenie liečiť bezbolestne, modernou laserovou operáciou.

nohy, ženy

Kŕčové žily najčastejšie postihujú ženy. V spojitosti so ženským pohlavím ide o následky tehotenstva, užívania antikoncepcie, či o následky pôrodu. Okrem toho však vo všeobecnosti môže ísť o následky sedavého zamestnania a sedavého životného štýlu, nedostatku pohybu, nadváhy, fajčenia alebo pravidelného státia na nohách. Vo veľa prípadoch zasa ide o genetický problém.

  • Dokonca existuje štatistika, ktorá vraví že vznik metličiek je na 80% ovplyvnený dedičnosťou, resp. vrodenou „vadou“.

Kvôli genetickým propozíciám a životnému štýlu sa preto nevyskytujú vždy len u žien, ale môžu nimi trpieť aj (prevažne starší) muži. A v niektorých prípadoch sú dokonca viditeľné už aj u maloletých detí.